Annee, “BOT”larım Nerede?

1024x575_2

bot

Geçtiğimiz 2 ay “bot”larla ilgili o kadar çok yazı ve konuşmaya tanık oldum ki bu başlığı atmadan edemedim. Eğer bot’lar hayatımızın içine bu kadar girecekse, salonda oynayan çocuğunuzdan oyun bot’larının nerede olduğuyla ilgili bir bağırış duyma şansınız çok yüksek. Peki nedir bu “bot” işi? Robotlarla bir alakası var mı?

Ekşisözlük hemen ilk bakılacak yer; bu sefer tanımlar daha sınırlı da olsa şuna rastladım: “İnsan taklidi yapan yapay zekalar için kullanılan bir terim sanki”*. Genel olarak bot, bilişim dünyasında “robot” anlamında kullanılan yaygın bir terim. Pek çok bilgisayar işlemini yarı-otomatik olarak yapabilen robotlar, bilişimin tüm alanlarında kullanılır. En ünlü oldukları alan, arama motorları tarafından kullanıldıkları endeksleme teknolojisidir. İnternet robotu ya da kısaca bot olarak adlandırılan bu yazılımlar e-posta, oyun, kamusal, haber grubu, sohbet, alışveriş, hisse senedi, yazılım gibi hedeflenen bilgi türüne göre farklılaşabilmektedir.

Bu aslında sadece bugünün konusu değil. Bundan 10 yıl önce bile Türkiye’de “bot”lar üzerine çalışan ekipler vardı ki şu an çok daha gelişmiş platformlara sahipler. Hakkının verilmesi gereken şirketlerden biri olan Botego, bu işi henüz bu kadar popüler olmadan önceden beri yapıyorlar. Peki ne oldu da botlar tekrar böyle popüler hale geldi? Sanırım Siri bu işi en popüler yapan örneklerden biri. Diğer yandan Türkiye’de tam randıman alamasak da son 2 yılda bu işi en çok parlatanlardan biri de “Google Now”dı. Ama 2015 sonunda fişeği yeniden ateşleyen tam anlamıyla yine Facebook oldu. Özellikle Messenger üzerine inşa ettikleri yeni stratejilerle paralel olarak, markalara özel müşteri hizmetleri bot’larını destekleyecek yapılar oluşturmaya başladılar. Bununla beraber herkesin gözü artık tamamıyla bot’lara dönmüş durumda.

Temel sorulara cevap veren bu tür servisler sunmak çok popüler olsa da, onları güçlendirecek olan esas parçacığın “Yapay Zeka”lar olduğu konusunda herkes hemfikir. Geliştirilebilir ama kendi kendine de öğrenebilen yapılar önümüzdeki dönemde birçok sektörün daha az maliyetlerle servis verebilmesi için büyük önem taşıyacak. Örneğin, yeni bir girişiminiz var ve bir anda binlerce müşteriye hizmet vermeye başladınız. Bu müşterilerin temel sorularını, sitenize yazacağınız Sıkça Sorulan Sorular’la çözmeniz ne kadar mümkün emin değilim.. ama müşteriye vereceğiniz servis ve onun insani dokunuşa ne kadar yakınsadığı servisinizin genel başarısı için o kadar önemli olacak.

Markalar önümüzdeki dönemde 2 alanda ciddi anlamda zorlanacak gibi görünüyor;

1) Conversational Marketing/Konuşan Pazarlama: Bu eski terim aslında yeni dünyada kendini bulmaya başlıyor. Özellikle mesajlaşma platformlarının yaygın kullanımıyla tetiklenen bu yeni trendle beraber, markaların müşteri hizmeti ve ötesinde birçok servisini artık Messenger veya Whatsapp üzerinde görmeye başlıyorsunuz. Bunun yerel bir örneğini Garanti Bankası’nın Turkcell BiP üzerinde yaptığı işte görüyoruz. BiP üzerinden günlük döviz kurlarından, en yakın ATM’yi bulmaya hatta para transferine kadar giden servislerin sunulmasının yeni ismi artık ‘Conversational’ Bankacılık olmuş gibi görünüyor.

2) Mesajlaşma servisleri üzerinde olmadan kendi başına çalışan uygulama veya web bot’larının sayısı çok artacak. Esas önemli noktaysa sadece size öneriler veren değil, talimatlar alıp hayata geçiren “bot”ların gelmesi olacak. Özellikle Türkiye’de Google Now gibi sesli komutları yerine getiren birçok örneği çok yakın zamanda görmeye başlayacağız.

Son olarak, Curtis White’ın “We, Robots – Staying Human in the Age of Big Data” kitabından bahsetmeden geçemeyeceğim. Yazar bot dünyasını 5 ana kategoride değerlendiriyor: Para Botları, Eğitim Botları, Buddha(Dini) Botlar, Çevre Botları, Sanat Botları. Kitabı ve botların nereye evrileceğini okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu yazıyı kapatırken Asimov’dan alıntı yapmadan olmaz: “İnsanlar kendilerini evrende yalnız sanıyorlardı. Şimdi onlara yardım edecek kendini adamış, daha güçlü ve kullanışlı “varlıkları/botları” var. İnsan ırkı bundan sonra asla yalnız olmayacak…”

*bloody mahlaslı yazardan alınmıştır.

 

Mom, Where Are My “BOTS”?

I’ve witnessed so many articles and conversations about “bots” that I couldn’t not use it in th title. If bots will penetrate into our lives this much, it is quite likely that we will hear our kid who is playing in the living room asking where the bots are. So what are “bots”? Does it have something to do with robots?

Ekşisözlük is the first place to look at; although definitions are more limited this time, I saw this: “Seems like a term used for artificial intelligence that imitates humans”*. In general, bot is a common term used to refer to “robots” in the IT world. Robots that can semi- automatically perform many computer operations are used in all the areas of IT. The area that they are most famous in is the indexing technology used by search engines. These software that are called internet robots, or bots in short, may vary according to targeted information type such as e-mail, game, public, news group, chat, shopping, stocks, and software.

Actually this is not only the subject of today. Even 10 years ago, there were teams in Turkey working on “bots”, and currently they have much more advanced platforms. Botego, one of the companies that deserves credit, has been doing this since before bots became this popular. So how come bots became popular again? I guess Siri is one of the most popular ones in this area. On the other hand, although it hasn’t been very efficient in Turkey, one of the examples that polished this business the most in the last 2 years was “Google Now”. But it was Facebook that fully lit the fuse again at the end of 2015. In parallel to the new strategies they built on especially Messenger, they started to create structures that will support customer services bots exclusive to brands. In the meantime, all eyes have now turned to bots.

Although it is very popular to offer these kinds of services that answer basic questions, everybody agrees that the main factor that will strengthen them will be “Artificial Intelligence”. Upgradeable structures that can also learn autonomously will be of great importance in the upcoming period for many sectors to provide services at lower costs. For example, you have a new venture, and immediately started to provide service to thousands of customers. I’m not so sure to what degree you can answer the questions of those customer with Frequently Asked Questions you feature on your website.. but the service you provide to the customer, and how close it is to human touch will be very important for the overall success of your service.

It looks like brands will have a very hard time in 2 areas in the upcoming period;

1) Conversational Marketing: This old term is actually trying to find itself in the new world. With this trend that has been triggered especially with the widespread use of messaging platforms, we are starting to see many services by brands beyond customer service on Messenger or Whatsapp. We see a local example of this with Garanti Bank’s work on Turkcell BİP. It looks like the new name for offering services through BİP such as viewing daily exchange rates, finding the nearest ATM, and even making money transfers has become “Conversational” Banking.

2) The number of applications or web bots that run on a standalone basis without messaging services will increase a lot. But the most important point will be the arrival of bots that take directions and perform them, instead of the ones that only offer suggestions. Especially in Turkey, we will start to see many examples like Google Now which carry out instructions by voice in the near future.

Finally, I have to mention Curtis White’s book titled “We, Robots – Staying Human in the Age of Big Data”. The author evaluates the world of bots in 5 main categories. Money Bots, Education Bots, Buddha (Religious) Bots, Environment Bots, and Art Bots. I strongly suggest you to read this book to find out how bots will evolve. This article wouldn’t be complete without quoting from Asimov: “There was a time when humanity faced the universe alone and without a friend. Now he has creatures to help him; stronger creatures than himself, more faithful, more useful, and absolutely devoted to him. Mankind is no longer alone…”

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER