Garanti Cep Şubesi iPhone Uygulaması

20120430-073311.jpg

 

Garanti uzun zamandır çalıştığım bir banka. Geçen sene yeniledikleri İnternet Şubesi kullanım ve sunduğu bütçe yönetim araçlarıyla yeni bir internet bankacılığı anlayışı sunuyordu ancak mobil bankacılık kanalı olarak wap.garanti.com.tr kullanıcıların isteklerini tam olarak karşılamıyordu. Her ne kadar günümüzün mobil trendi browser uygulamalara kaysa da, native uygulamalar daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Garanti de native uygulama yolunu seçmiş.

 

Öncelikle uygulamanın içerisinde de bulunan, uygulamayı basit ve hızlı bir şekilde anlatan videoyu sizinle paylaşmak isterim:

 

YouTube Preview Image

 

Uygulamaya girmeden önce basit ve kullanıcıyı güvenli kısma yönlendiren bir giriş sayfası hazırlanmış. Login süreci, kullanıcıyı hızlı bir şekilde güvenli sayfalara yönlendirecek şekilde hazırlanmış. Özellikle Cep Şifrematik uygulamasının Cep Şubesi ile uyumlu çalışması, uygulamalar arasında manuel geçiş yapılmasına gerek kalmadan hızlı bir şekilde login olunmasını sağlıyor.

20120430-073023.jpg

 

Videodan da görebileceğiniz gibi uygulama ana sayfası birkaç ana katmandan oluşuyor. Uygulamaya login olduktan sonra Güncel Durum, Hesaplar ve Kartlar, Bankacılık İşlemleri ve Araçlar adı altında 4 ana grup karşılıyor. Her grupta uygulamanın farklı özellikleri konumlanmış.

 

 

İlk grup olan Finansal Durum, internet şubesinde de yer alan, kişisel finansal yönetimi araçları yer alıyor. Özellikle Güncel Durum adı verilen, kullanıcıya özet bilgilerinin ve yaptığı işlemlerin verildiği bölüme ve internet şubesinde de en çok kullandığım Gelirler/Giderler adımı beğendim. Varlıklarımın geçmiş dönem dağılımını ve değişimini görmek de hoş.

 

20120430-073714.jpg 20120430-074120.jpg

Hesaplar ve Kartlar adlı ikinci grup, adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıya Garanti Bankası ürün ve kredi kartlarını listeliyor. Bu adımda hesap detay ve hesap hareketleri, kredi kartı dönem içi işlemler ve açık provizyon gibi kart ve hesap hareketlerine yönelik bilgiler var. Bu adıma hesap ekstresi ve sanal kartlar da eklendiğinde bu grup, başlı başına uygulamaya login olunmasını sağlayacaktır.

 

20120430-110837.jpg20120430-113354.jpg

20120430-113946.jpg

Üçüncü grupta yer alan Bankacılık İşlemleri adımı da uygulamanın finansal işlemlerini barındırıyor. Sıradan bir internet şubesi kullanıcısının kullanacağı hemen hemen tüm işlemleri bu adımın altından yapabiliyorsunuz. İşlemlerin ücretsiz olması bir yana, birçok bankanın mobil platformlarında hala sunmadığı Fatura Ödeme’nin sunulması büyük bir avantaj sağlamış. Özellikle internet şubesinden kaydetmiş olduğunuz faturaları doğrudan ödeme imkanı da sunulursa tam olacaktır. Bunun dışında işlem akışları oldukça anlaşılır ve kolay olmuş. İşlem yapılacak hesabın seçiminde neredeyse gereken tüm bilgiler var. Bunların yanı sıra sağ üst köşede yer alan soru işareti butonu da işlemler sırasında kullanıcıya yardımcı oluyor. İşlemler sırasında herhangi bir sorun yaşamadım.

Son grup da, uygulamanın yan özelliklerinin toplandığı alan olarak konumlanmış. Doğrudan şubemi aramama izin verilmesi hoş bir detay olmuş.

20120430-115005.jpg20120430-115314.jpg

Genel olarak Garanti Cep Şubesi uygulamasının birkaç ufak nokta dışında oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz, zaten ilk gününde App Store’a yazılan yorumlar da uygulamanın genel olarak oldukça beğenildiği yönünde. Diğer banka uygulamaları düşünüldüğünde, Garanti’nin sadece bir mobil bankacılık uygulamasından çok daha fazlasını ortaya koyduğunu görebiliyoruz. Sadece işleme yönelmeyen, hatta finansal işlemleri 3. Sırada konumlayan ve çok daha farklı, insanların bütçelerini mobilden de yönetmelerini sağlayacak ve bunun yanında finansal işlemlerini de gerçekleştirebilecekleri bir uygulama hazırlamış Garanti. Uzun zamandır beklendiğine değmiş. Herkese kurup kullanmalarını tavsiye ederim.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER