American Express ve Twitter’ın Oyunu !

3ce9e031-8c4c-49fd-af44-f7abf33f5020

Dijitalce’de daha önce bazı misafir yazarlara ve yazılara yer vermiştik. AMEX ve Twitter’ın oyunu Batuhan Tuncay’ın Dijitalce’de ilk yazısı, umarım beğenirsiniz.

Sosyal medya ile entegre olan gerçekten başarılı kampanya tasarımlarına denk gelmek çok kolay olmuyor. Ülkemizde bu konuda bu tanıma en yakın kampanyayı düşündüğümde aklıma Garanti bankası tarafından Foursquare üzerinden gerçekleştirilmiş Garanti Mayormatik kampanyası geliyor. Ama itiraf etmem lazım kampanyanın çok başarılı bir katılımcısı olamadım.

Dünyanın önde gelen ödeme sistemleri arasında yer alan American Express’in son gerçekleştirdiği sosyal medya entegresyonlu indirim kampanyası ödeme sistemleri tarafından gerçekleştirilen kampanyalar arasında önemli farklılık yaratmış gibi gözüküyor.

Kampanya oldukça basit kurgulanmış. Amex kart sahipleri twitter hesaplarını kullanarak kampanyaya kayıt oluyorlar. Bu kayıt sürecinde AMEX müşterinin ilgili sosyal medya hesabını kredi kartıyla eşleştiriyor. Bu sosyal medya hesabına bağlı e-posta adresine de ve diğer erişebileceği iletişim bilgilerine erişiyor. Bundan sonra kaydolmuş kart sahibinin yapması gereken tek şey daha önceden AMEX tarafından indirim belirlenmiş hastagleri (etiketleri) kullanarak tweet atmak. Örnek vermek gerekirse (ilgili yazıda verilen örnekle ilerleyeceğim) “#AmexWholeFoods” etiketini herhangi bir tweetinde kullanan Amex Card sahibi, bir sonraki Whole Foods (Amerikada çok popüler bir doğal gıda zinciri) ziyaretinde 20$’lık bir indirim kazanıyor, tabi belli bir tarihe kadar aynı mağazadan 75$’lık bir harcama yapması şartıyla.

Bu kampanyanın en güzel tarafı Türkiye’de kolayca uygulanılabilirliğe sahip olması. Kredi kartı şirketleri zaten bir kaç senedir. SMS kaydı gerektiren bu tür kredi kartı indirim kampanyalarını hayata geçiriyorlar. Ufak bir ayarla benzer bir kampanya tasarımı kolayca hayata geçirilebilir.
Bu şekilde kaydolan (sosyal ağ kullanımında aktif olması çok muhtemel) müşterinin ikinci önde gelen sosyal ağlarından birindeki adresini ve diğer iletişim bilgilerini toplamak ve mevcut kredi kartıyla ilişkilendirmek mümkün oluyor. Böylelikle ilerde kendisine sosyal medya odaklı teklifler götürmek de mümkün olacaktır.
Türk Bankacılığında innovasyonun en yüksek olduğu kredi kartlarında bakalım buna en yakın kampanyayı uyarlayan kim olacak?

, , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER