Ay Sonunu Getirebilecek miyim?”

Bu cümle herkesin bazı dönemlerinde kara kara düşündüğü, zaman zaman uykularını kaçıran korkulu rüyası. Özellikle kendi paramı nasıl yöneteceğim, giderlerimi kontrol altında nasıl tutabilirim ve nasıl optimize edebilirim soruları finansalların yönetimi için cevap aranan nihai konular. Bu temel soruların 2008 kriziyle birleşmesiyle beraber “PFM – Kişisel Finans Yönetimi” platformları tam bir trend haline dönüştü. Buna paralel olarak, Garanti Bankası yenilenen İnternet Şubesi’nde gelir ve giderimizi takip etmemizi kolaylaştıran ve bu noktada aksiyon alabilmemizi sağlayan uygulamaları devreye aldı. Bununla ilgili olarak servisin sorumlusu Burak Ceviz’den detayları aldım;

Garanti Bankası İnternet Şubesi içerisinde Ana Sayfa altında bulunan “Gelirler / Giderler” uygulaması ile müşterilerimiz kartlarından veya hesaplarından yaptığı tüm işlemleri kolaylıkla takip edebilirler.

Bu sistemin kurulması için bankada gerçekleştirilen tüm işlemlerin belirli kategoriler altında etiketlemesi yapıldı. Benzin istasyonunda işlem yapıldığında ilgili alışveriş Akaryakıt olarak gözükürken, fatura ödendiğinde Kurum Ödemesi olarak gözükmesi sağlandı. Bu sayede artık yaptığınız işlemler sadece tutar ve işlem detayı olmaktan uzaklaşarak, daha büyük resmin görünmesi sağlanarak, gelir ve giderlerin daha rahat takip edildiği ve genel bir bakışa imkan sağlayan “Gelirler / Giderler” yapısı oluşmuş oldu.

Özellikle harcama bazında değerlendirildiğinde müşterilerimiz, hangi kategorilerde ne kadar harcama veya kazanç sağladıklarını da görebilirler. Bununla birlikte kategorilere istedikleri tutarda harcama uyarıları belirleyerek, harcamalarını kontrol altında tutabilirler.
Müşterilerimiz ayrıca istedikleri etiketler için harcamalarını dönemsel olarak görüntüleyebilir, fazla harcama yaptığı dönemleri inceleyebilir ve bu sayede ilgili etiketlerdeki harcamalarını takip ederek giderlerini kısmak için ilgili tedbirleri alabilirler.

Müşterilerimiz geçmiş dönem gelir ve giderlerine bakarak da kazançlarında veya harcamalarında oluşan değişimleri de inceleyebilirler. Bu sayede hem dönemsel olarak nakit akışlarını takip edebildikleri gibi, hem de gelirlerine oranla harcama yapabilmeleri için gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirler.

Tüm bunlar Garanti Bankası’nın şeffaf ve kontrolü müşterisine veren yaklaşımının dijital bankacılıktaki uzantıları. Kişisel Finans Yönetimi platformalarının ilerki dönemde hızla artacağı aşikar ama sonraki aşamada kritik olan müşterinin karar alma mekanizmalarını şekillendirip, faydayı gösteren danışmanlık modelleriyle destekleyebilmek olacak.

, , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER