Konuşsam Sesimi Tanır mısınız ?

Turkcell yaz başı itibariyle bir yeni servisini daha duyurmuştu ama yazma fırsatım bir türlü olmadı. Özellikle iPhone 4S içerisinde Siri’nin hayatımıza girmesiyle ses teknolojileri oldukça popüler olmaya başladı ama kullanıcının kimin neye sahip olduğu konusunda bazı kafa karışıklıkları var. Dolayısı ile yakın zamanda sıklıkla karşılaşacağımız ses teknolojilerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Günümüz ses teknolojileri kullanımına baktığımızda dört ana başlığın öne çıktığını görüyoruz. Bunlar Konuşma Tanıma (ASR) , Ses Doğrulama (Verification) , Çağrı Yönlendirme (Call Steering) ,Metinden Sese (TTS) .
Yakın zamanda operatörler tarafından üretime alınan ve müşterilerin kendilerini tanıtma aşamalarını kolaylaştıran hizmetler ses doğrulama teknolojisinin güzel örnekleri sayılabilir. Örneğin Vodafone size çok fazla kişisel bilgi ve şifre sormadan yaptığı ses tanıma modeline “Ses İmzası” ismini verdi. Sesinizi ilk aramanızda kısaca kayıt ettiriyor ve sonraki aramalarınızda sesinizi imzanız gibi kullanmaya başlıyorsunuz.


Yine Turkcell ve Avea da ses ile doğrulmaya başlamış ve kayıt olan müşterilerini seslerinden tanıyarak işlemlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır.
Konuşma tanıma teknolojisi ise bilet rezervasyon ve satış işlemlerinin müşterilerin kendileri tarafından tamamladığı Pegasus sesli yanıt sisteminin yanı sıra , günlük piyasa bilgileri için Garanti bankası sesli yanıt sisteminde kullanılmaktadır. Bu servislerde de istediğiniz anahtar kelimeleri söyleyerek işlemlerinizi yine konuşarak tamamlayabiliyorsunuz.
Diğer yandan Turkcell’in benzer servisi var ve 8,5 milyon kullanıcıya ulaştığı söyleniyor ama bir de farklı servisi var. Çağrı Yönlendirme – Call Steering işinin ilk büyük örneği olan “Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi” işi özellikle önümüzdeki dönemde çok daha yakın takip edilmesi gereken bir konu olacak. Aşağıdaki film kurguyu gayet net anlatıyor ancak özellikle bireysel bir servis olan Siri’nin yarattığı ivme önümüzdeki dönemde müşterilerine daha iyi hizmet vermek isteyen, fark yaratmaya çalışan ve süratin önemini anlayan markalar için daha kıymetli olacak. Siri özellikle arama motorlarının anahtar kelime sorununu ses ile soru cevap platformuna taşıyarak, ses teknolojilerinin gündelik hayatta nasıl bir yer bulacağının en önemli kanıtı haline gelmiştir.
Ses teknolojilerinin en büyük amacı şüphesiz hizmet sektöründe maliyetleri düşürmek ve bunun için de otomatizasyonun yükseltilmesi hedefleniyor. Yukarıda bahsettiğimiz 3 teknolojinin yanı sıra otomatizasyon amacı söz konusu olduğunda Metinden Sese teknolojisinden bahsetmemek olmaz. Bu teknoloji ile hazır metinler sistem tarafından okunup ses haline gelerek bugün Sesli Yanıt Sistemlerinin (IVR) en önemli maliyet kalemi olan anons maliyetlerinin çözümü olacak gibi duruyor. Yine bu teknolojinin bir benzeri olan Sesten Metne uygulaması ile de kullanıcıların konuşmaları metne dönüştürülerek, sistem tarafından kaydedilemsi, görüşme kayıt takibi gibi süreçler en düşük maliyetle tamamlanabiliyor.
Ocak ayı içerisinde bu konuda dünya lideri bir teknoloji şirketinin Genel Müdürüyle yapılmış olan özel röportajımızı ve gelecek fırsatlarını burada seyredebileceksiniz. İşin sadece ses yönlendirmek değil aslında geleceği nasıl değiştirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu tartışacağız.

Turkcell Call Steering from Dijitalce on Vimeo.

, , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER