Yapı Kredi’den Mobil Bankacılık !

Normalde ay başında yazmayı çok istiyordum ama YKB’nin yeni mobil bankacılık platformuyla ilgili ancak bugün yazmak mümkün oldu. iPad, iPhone ve Blackberry versiyonlarının hepsini kullandım. Genel tutarlı dizayn ve kullanışlılık uygulamanın herkes için aynı deneyimi vermesini sağlıyor. Söylediklerine göre Android versiyonu da çok yakında geliyormuş. Pozitron imzalı uygulamayı incelerken 2 parça halinde bakmakta fayda var. Birinci parçası tabiî ki herkese açık olan public alanı. Bu alanda, Hesaplama Araçları, Ürünler ve Kampanyalar, Döviz Hesabı, En Yakın YapıKredi, Borsa Cepte, Faiz ve Ücretler menüsü bulunuyor. Uygulama İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerine sahip. Ben özellikle iPad’te hesaplama araçlarının kullanımını ve sliderları beğendim. Kullanımı kolay ve müşteriyi yönlendirici olmuş.
Borsa Cepte menüsünde sadece uygulama ile bilgi ve download linki yer alıyor. Çoklu banner yapısı mevcut. 3 farklı banner müşteri tarafından kaydırılarak görüntülenebiliyor. Bannerların konumlandırılması genelde bu tür uygulamalarda zor olmuştur ama burada kullanım hiç fena değil. İleride dinamik bir şekilde de kullanılırsa faydalı olur. iPhone’da carousel, Blackberry’de sayfa içi menü ve iPad’te büyük menü itemlarıyla seçimleri kullanmış olsa da ikonik kullanımdaki tutarlılık ve her cihazın kendi imkanlarına paralel kullanım sunması başarılı

Uygulamanın ikinci parçası olan secure/güvenli alana geçerken başarılı bir entegrasyon yapılmış. Normalde piyasada birçok banka mobil bankacılık ve güvenlik uygulamalarını birbirinden ayrı download ettirip, sonrasında birbirleri arasında kesintisiz bir akış oluşturmaya çalışıyor. Burada ise, kullanıcılar öncelikle uygulamanın içerisinde yüklü bir menü olarak gelen Akıllı Cep OTP ile şifre oluşturabiliyorlar ve sonrasında işlemlerine devam edebiliyorlar. YKB bunu çok iyi başarmış.

Secure alanda navigasyon menüsünde sadece ikon kullanılmış. Mobil Şube’de Para Transferi, Ödemeler, Hesap Görüntüleme, Kredi Kartı İşlemleri, Akıllı Rehber, Bilgilerim ve Güvenlik Ayarları menüleri bulunuyor. Ufak ama mobilin ruhuna akıllıca eklenmiş bir diğer nokta ise hesaplarım adımında “IBAN Paylaş” ile SMS ve e-posta yoluyla IBAN numarası gönderimi yapılabiliyor. Özellikle bir yere not ederek veya yapıştırarak atmaktansa bu yol gayet akıllıca olmuş.

Transfer adımından Havale ve EFT, Ödemeler adımından ise sadece Başka Banka Kredi Kartı Borcu ödeme ve Turkcell TL Yükleme işlemleri yapılabiliyor.
Akıllı Rehber ile kayıtlı Havale ve EFT alıcılarına ulaşılıyor. Havale ve EFT adımlarında rehber ikonundan kayıtlar seçilebiliyor.
Ayarlar menüsünden şifre değişikliği yapılabiliyor. Ayrıca Hesap Kısıt ve zaman kısıtlama gibi ayarlar mevcut.
Genel olarak birinci ve ikinci seviye menüler gayet iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay olmuş. Şu ana kadar hiç mobil bankacılık yapmamış bir kullanıcıya bile yol gösterici ve anlık ihtiyaçları karşılayabilecek kadar yeterli. 3. seviye menü adımlar ve işlem akışları biraz daha özenle ve uygulamanın native özellikleri eklenerek tasarlansa daha da başarılı olacaktı. Bu tür uygulamalar arttıkça önümüdeki dönemde mobil finans dünyasında gelişmelerde hızlanacak. YKB, bu alana geç adım atsa da başarılı bir yola girdiği çok belli. Tebrikler.

, , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER