Medya Tüketiminde Kullanıcı Alışkanlıkları

Nielsen’ın son dönemde medya tüketim alışkanlıklarıyla ilgili paylaştığı bulgular markalar için iletişimde TV, mobil, sosyal medya, dijital gibi farklı platformların kullanımının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Araştırma, kullanıcıların özellikle akşam saatlerinde TV, mobil uygulamalar ve interneti aynı anda kullandığını gösteriyor. Buna en iyi örnek olarak ülkemizde TV dizilerinin yayınlandığı veya yarışmaların oylandığı saatlerde Twitter’daki Trending Topic’leri gösterebiliriz.

Markaların bu noktada yapması gereken TV reklamını izleyen pasif kullanıcının diğer kanallardan markayla etkileşime geçerek aktifleşmesini, dolayısıyla “Customer Journey”ı başlatmasını sağlamak. Örneğin TV’de reklamı gören kullanıcı, arama motorlarında markayla ilgili araştırma yapabilir veya sosyal medyada bununla ilgili paylaşımda bulunabilir.  Bu noktada kullanıcının olduğu yerde markanın da var olmasının ne kadar önem kazandığını görüyoruz. TV reklamından sosyal medya hesaplarına trafik sağlayan bir marka, o kullanıcının bu kanalda markayla iletişime geçip, engagement oranıyla beraber bilinirliğin/satışların/kullanımın artmasını sağlayabilir. Böylelikle kısıtlı süreye sahip ve yüksek bütçeli TV reklamlarından maksimum faydayı sağlamanın yanında, TV karşısındaki pasif izleyici markanın sosyal medya hesaplarında aktif bir katılımcıya dönüştürülmüş olur.

Cross-platform iletişimde markalar için nasıl bir fırsat olduğunu yine Nielsen’ın Google’la beraber yaptığı araştırmada görebiliyoruz. Reklamı yalnızca TV’de izleyen kitlenin %50’si markayı hatırlarken, aynı reklam TV, bilgisayar, telefon veya tablet ile kombinasyon yapılarak izletildiğinde %74 hatırlanma oranına ulaşıyor.Benzer şekilde markaya ek olarak ürün bilgisi sorulduğunda TV izleyicilerinin yalnızca %22’si doğru cevabı verirken, farklı ekranlardan reklamı izleyen kitlenin %39’u hangi ürüne ait olduğunu doğru hatırladı.

Markaların kullanıcıya farklı kanallardan farklı şekillerde dokunma fırsatı olan günümüzde, tutarlı bir marka stratejisinin şemsiyesi altında mutlaka kanal bazında özelleştirilmiş servisler ve iletişim teknikleri gerekiyor. Tüm kanallardan maksimum verimi sağlamak ve kullanıcının olduğu her yerde etkili ve başarılı şekilde olabilmek için Pazarlama, Kurumsal İletişim, Müşteri Deneyimi Yönetimi ve Müşteri Memnuniyeti ekiplerinin herzamankinden daha yakın çalışmaları gerekiyor.

, , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER