Dijital Dergi Ruhunu Arıyor !


iPad’in hayatımıza girmesi ve paralelinde gelen tablet devrimi yeni bir ekranın doğuşuna tanıklık etmemizi sağladı. Başta çok tartışılan bu ne telefon ne bilgisayar olan ekran, görünüşe bakılırsa hayatımızın her yerine girdi ve tartışmaları geride bıraktı. Geçen seneki yazılarımdan birinde, özellikle yurtdışında en çok sükse yapan 2 dijital dergi olan Wired ve Project’i ‘den bahsetmiştim. Gelen söylentiler başta çok iyi rakamlarla başlayan bu projelerin şu an çok da iyi gitmediği yönünde.
Dijital dergiler tarafında Türkiye’de 2 farklı yönelim var. Birincisi, medya gruplarının veya içerik sahibi şirketlerin kendilerinin üzerinde çalışarak dağıttıkları model. İkincisi ise, mobil operatörlerin yeni başladıkları ve dijital dergi/gazete gibi içeriği konsolide eden uygulamalar.

CNBC-e ve Log birinci grubun en güzel örnekleri. İkinci grupta esas ilgi çekici olan ise Turkcell ve Vodafone’un uygulamaları. Turkcell Dergilik bugüne kadar gördüğüm en güzel HTML5 uygulamlarından biri. Vodofone Vread pdf bazlı gösterim yapan benzer bir platform olma yolunda. Vread, hem iPad hem de iPhone versiyonuyla Dergi, Gazate ve Kitap katagorileriyle hizmet veriyor. İçerikleri kıyaslamak için biraz erken, ama şu an her ikisi de ilgi çekici dergilerin bir çoğuna sahip. Önümüzdeki dönemde sayıların artacağı kesin. Vread ve Dergilik arasındaki temel fark; Dergilik ile güncel ayın dergilerine ücretsiz sahip olmak mümkün; ancak bu Vread’de bazı dergi grupları için geçerli değil. Geçtiğimiz ayların sayıları ise Vread’ten de ücretsiz okunabiliyor.

Turkcell Dergilik’in kullanışlılık anlamında Vread’e göre daha kolay olduğunu söyleyebilirim, özellikle de daha iyi yaptıkları birşeyi vurgulamak istiyorum; HTML5’in nimetinden yararlanarak aslında fiziksel dünyada dergi okurken yaptığımız bazı alışkanlıkları dijitale taşırken çok başarılı olmuşlar. Ben dergimi okurken yapmak istediğim 2 şey oluyor;

1) Okuduğum konuyu hemen paylaşmak istiyorum
2) Bazen sayfayı kopartıp, saklamak istiyorum.

Turkcell Dergilik bu ikisi için de çözüm üretmiş. Dergiyi okurken hemen sosyal medyada veya maille paylaşabilmek mümkün ve en güzeli beğendiğiniz sayfayı üst menüdeki kalbi tuşlayarak Sakladığım Sayfaların içine atabiliyorsunuz.

Son olarak, Turkcell’in birkaç dergide verdiği interaktif reklam modelleri de bu mecranın birçok yaratıcı işe tanık olacağının en büyük örneği. Turkcell 4Çeker arabasını sürükleyerek teklifleri görmek çok güzeldi.
Bu adımlar için hem Turkcell’i hem Vodafone’u tebrik etmek gerekir. Son kullanıcıya bu kadar kısa sürece 100binlerce dergiyi okutabilmeyi sağlamak konvansiyonel dergiciliğin değişimi (aylık x10bin tirajlı dergiler düşünüldüğünde) için ne kadar büyük devrim zaten tartışmamız bile yersiz olur. Dijital devrimin bu dikeyi, yeni medyacılık için dikkatle takip edilmesi gereken bir alan olacak. Dergicilik dijital ruhunu bulmak için çabalarsa, satış anlamında geçmişte görmediği kadar büyük potansiyeli yakalamak için fırsatı tabletlerde yani ellerinde tutuyor olacaklar.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER