Mobil Finansal Servisler Gerçek Oluyor !

Haziran ayının ilk haftasında Garanti ve Turkcell, bir milat sayılabilecek önemli bir basın toplantısı düzenledi. Daha önce TV reklamını yayınlamıştım ama basın toplantısının amatör görüntülerini paylaşmam biraz zaman aldı. Basın toplantısında bulunan 4 kişi finans ve telekom dünyasını şekillendiren çok önemli insanlar. Anlattıklarının ve yapılan sunumların satır araları dikkatli okunursa önümüzdeki 2 yıl için önemli tiyolara rastlamak çok mümkün.

Ergun Özen ve Süreyya Ciliv’in açılış konuşmaları ardından Cenk Bayraktar’ın güzel sayılar içeren sunumu ve Mehmet Sezgin’in vizyon dolu sözleriyle devam etti. Ardından basın mensuplarına tam bir demo yapıldı. Aslında NFC ile karıştırılan bu servisin çok iyi anlatıldığı demo için küçük bir TIM ve Garanti Paramatik’i kurulmuştu.

Peki nedir MFS diye anılan Cep-T Paracard ? MFS genel açılımıyla Mobile Financial Services olarak biliniyor. Yaptığı şey, müşterinin finans ihtiyaçlarını mobile servisler üzerinden vermek. Garanti ve Turkcell’in kurduğu akış ise birkaç farklı segmente hitap ediyor. Özellikle non-customer yani banka müşterisi olmayanlar için akış çok basit;

1) Turkcell TIM’e gidilir, 1 adet Cep-T Paracard 5 TL’e alınır. İstenirse içine istenilen kadar para yüklenir
2) Eş zamanlı olarak sahip olduğunuz Paracard ve simcardınıza yüklediğiniz para eklenmiş olur
3) Bu noktadan sonra dilenirse Paracard ile herhangi biryerde alışveriş yapılabilir, dilenirse herhangi Paramatik’ten para çekilebilir veya bu parayı simcard menünüz üzerinden başka bir cep telefonuna, kredi kartına veya hesaba yollanabilir.

Mobile Financial Services by Garanti & Turkcell Vol.1 ! from Dijitalce on Vimeo.

Özellikle bankacılık sistemini kullanmayan segment için çok önemli bir servis olan Cep-T Paracard aynı zamanda hem Banka hem de Operatör için karşılıklı müşteri kazanımı potansiyelini kendi içinde barındırıyor. Eğer bu servislerin funnelları düzgün oluşturulursa finansal kurumlar açısından çok önemli olacaktır. Aynı şekilde operatörler içinse ses dışında datanın paraya en hızlı dönüştürülebilecek dikey açılımlarından biri olacak. Servisle ilgili anlatılacak çok nokta var ama MFS ile ile ilgili sonraki yazılarımda detaylarına gireceğim ama basın toplantısının amatör çekimlerini keyifle izlemenizi dilerim.

Mobile Financial Services by Garanti & Turkcell Vol. 2 ! from Dijitalce on Vimeo.

, , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER