The Last Person on Earth – Garanti’yi Kullanmayan Son İnsan !


Bundan 3 ay önce bu konuda fikrine çok güvendiğim bir arkadaşımın tavsiyesiyle “Y: The Last Man”i okumaya başladım. Özellikle çizgi roman takipçileri için çok başarılı bir yapıt, 10 ciltlik bir seride kısaca; bir sabah dünya üzerinde yaşayan tüm erkeklerin ölüp, sadece kahramanımız ve bir de erkek maymun’un hayatta kalması üzerine bir kurgu. 2010 yılında yaptığımız “Son İnsan” projesi,çizgi romandaki kahramanın dünyada tek olmasına benzer baskıyı ve tetikleyici gücü müşteri üzerinde yaratılmasına büyük fayda sağladı :)

“Garanti Internet Şubesini Kullanmayan Son İnsan” projesi özellikle internet şubesini kullanıdırımı arttırabilmek amacıyla aktif olmayan müşterileri hedefleyerek yapıldı.

Müşterileri kendilerini özel hissettirecek kurgu, dijital tarafta şu ana kadar beraber kullanılmayan birçok aracı kendi içinde topladı. Garanti Bankasından internet bankacılığı kullanmayan müşterilerinin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını aldık ve onlara videolu bir mesaj hazırladık. Posta kutularına düşen mesajı açan müşteriler, isimlerinin geçtiği haber videosuyla karşılaştılar. Videoyu oynattıklarında internet bankacılığını kullanmayan son insan olduklarını ve haberlere çıktıklarını gördüler. Videoda bir spiker, internet bankacılığını kullanmayan son insan olarak onların isimleri yazılı bir haber sunuyordu.

Haberi izlemeye devam eden müşteri henüz şaşkınlığını üzerinden atamamışken, spiker bir canlı telefon bağlantısı olduğunu söyledi ve müşteriyi cep telefonundan sesli yanıt sistemi ile aradı. Spiker, eş zamanlı olarak hem videoda, hem de telefonda konuştu ve müşteriye neden internet bankacılığını kullanmadığını sordu.

Daha sonra spiker, müşteriye internet bankacılığına geçmek isteyip istemediğini sordu. Ses tanıma teknolojisi ile müşterinin verdiği “evet” ya da “hayır” cevabını anlayıp,” evet” diyen müşterilere, Garanti internet bankacılığına hemen giriş yapmalarını sağlayacak bir e-posta gönderildi.

Cep telefonunun sürpriz faktörü olarak kullanıldığı bu kampanyada, bu deneyimi yaşayan müşterilere birebir kendileriyle ilgilenildiği hissettirildi.Özellikle; e-mail, ses tanıma, sesli arama ve video’nun birarada kullanıldığı çalışma sonunda olumlu cevap verme oranının % 21 olması kurgunun başarısına ayrıca destek oldu.

, , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER