Nokia Bankacı Oldu !

Geçen sene sonunda Nokia ve UnionBank of India bir iş ortaklığı duyurmuş ve mobil bankacılık konusunda ortak bir program açıklamışlardı. 840 milyon mobil abonesi olan Hindistan’ın % 35’e yakın bir kısmı köylerde yaşıyor ve bu köylerin % 90’ına yakınında herhangi bir banka şubesi yok.

Nokia ilk duyurumundan itibaren bu servisi beraber sunduğu banka sayısını arttırmaya devam ediyor. 2 farklı model sunuluyor;

1) Müşterisinden sınırlı bilgi seti toplayarak, sınırlı ve limitli para transferi
2) Müşterisinden gereken tüm bilgileri topladıktan sonra fatura ödeme, mobile top-up, para transferi gibi daha geniş bankacılık servisleri

Bilgi toplama prosesi ve kayıtlar tüm Nokia shop’lardan ve sistemin bir parçası olarak konumlandırılan 80,000 agent üzerinden yapılabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak; Nokia bu haftadan itibaren Hindistan’a gönderdiği her telefona bankacılık uygulamasını önceden gömülü yollama kararı aldı. Şu ana kadar belirli telefonlarda yüklü ve aynı zamanda agentlardan yüklenebilen uygulama artık operatör bağımsız tüm Nokia telefonlarda hazır geliyor olacak.

Hindistan pazarı gerçekten çok büyük ve henüz gelişmemiş finansal pazar büyük fırsatları bankalar dışında firmalar için de taşıyor.

, , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER