Akbank Yeniledi !

Uzun ve zahmetli bir çalışmanın ardından Akbank web sitesini ve internet şubesini yeniledi. Geçtiğimiz cumartesi tüm müşterilerini aynı anda yeni şubeye ve web sitesine yönlendirdiler.Genel bir kullanımla gözüme takılanları kısaca özetlemeye çalıştım;

1) Login akışında herhangi bir değişiklik yok gibi gözüküyor. Ancak özellikle sanal klavye dikkatimi çekti. Tüm bilgilerin girişinin yapıldığı alanın dışında, farklı bir kutu içinde yüzen pozisyonda olması benim gözüme sağ tarafta bir reklam varmış gibi gözüktü. Özellikle bu kadar önemli bir funnelın içindeyken, sanal klavyenin tamamen buradan bağının kopartırılarak kullanılması farklı kullanıcılarda zor durumlar oluşturabilir.

2) Ana Sayfada orta alandaki kutular; Hesap bakiyeleri, son 5 işlem, döviz kurları, ve promo şeklinde. Sağa sola kaydırılarak erişilebiliyor, ilk önce tanımlamak gerekiyor. Buradan seçince işlem adımına gidiyor. Açıkcası ana açılış sayfası veya bir dashboard’tan beklediğimden çok uzak. Özellikle sağa sola navigasyonu çok hoşuma gitmedi. İçersinde görebildiğim bilgiler, ana sayfamda görmek istediklerim değiller.

3) Üst kısma yerleştirilmiş navigasyonun hover menüyle çalışıyor olması çok hoşuma gitti. Bu kullanım gerçekten işlemlere ulaşım kolaylığı sağlıyor.

4) Üst Menü ve Footer sabit, işlemlerde de iç alanda scroll oluyor. Üst menü direk tuşlanırsa hover menüsü sola gelmekte, sağ tarafı banner oluyor. Bu bazen kafa karıştırıcı olabilir. Üstte, en sağda da Çıkış ve Search var, searchde işlem aranıyor, seçilirse işlemin adımına gidiyor. Üst Menü’nün en sağında Bütçe planlama var, rengi farklı ve seçince overlay olarak bulunan sayfada direk açılıyor.

5) İlk defa footer bu kadar çok görev yüklemiş bir banka sitesi görüyorum. Altta Hızlı Erişim’de sadece 3 işlem var, (Para Gönder, fatura, kk ödeme) seçince işleme gidiliyor, bu buton basıldığında kapatılamıyor. Fırsatlarım ufak bir pop-up olarak o alanda açıyor, kendi içinde değiştiriliyor ama kabul ettiklerim tekrar teklif ediliyor. İletişim & Yardım’da iletişim unsecure site’ı new window’da açıyor ve mail attırıyor. Gelen Kutusu herkes için var ama daha çok pazarlama ve bilgilendirme mesajları için konumlandırılmış. Interaktif değil daha çok tek yönlü gibi gözüküyor. Ajanda bizim eski şubemizdeki gibi not girişi için kullanılabiliyor.
Kişisel Ayarlar altında şu an kişiselleştirme bulunmuyor.

Açıkcası tüm bunları çoğu müşterinin hiç bakmadığı bir yere yerleştirmek bana biraz değişik gözüktü.

6) Üst menüde ayrı bir sekme olarak “bütçe planlayıcı” var. İçersinde;

Varlıklarım : Ay şeçimi ile grafik görüntüsünde varlık dağılımı, Aylık Karşılaştır fonksiyonu da yer alıyor.
Kart Harcamalarım: Kart ve ekstre dönemine göre kategori’lerin belirtildiği grafik açılıyor.
Toplam Borçlarım: Grafik olarak toplam borç dağılımı gösteriliyor.
Nakit Akışım: Gelir ve giderler bar chart olarak gösteriliyor. Gelirler gri, giderler kırmızı ile gösterilmekte. Net durum line chart ile üzerinde gösterilmektedir.
Bütçe Hedeflerim: Belirlenmiş olan kategorilerde kart harcamaları için hedef belirlenebilmektedir. Bankada yapılan sadece kart harcamaları otomatik olarak yansımaktadır. Buna ek olarak pre-difined kategorilere manuel giriş yapılabilmektedir. Yeni kategori oluşturularak bu kategorilere hedef verilebilmekte, fakat sonrasında manuel giriş yapılması gerekiyor.

Grafik gösterimlerin görsel kalitesini çok başarılı bulmadım malesef. Gerek pie chartlar gerekse hedeflerin takibine yarayan bar chartlar interaksiyonu düşük gözüktü. Genel olarak ise yapılmasına çok sevindiğim ama yatırım yapılması gereken bir alan olmuş.

7) Şube pop-up olarak açıldığı için işlemler bu açılan pop-up’ın içinde scroll ediyor ki kullanımı zorlaştırıyor.

8) Akbank.com yani web sitesi eskisiyle karşılaştırıldığında açık ara güzel ve anlaşılır bir design kazanmış. Ana sayfanın derli toplu olması, renklerin kullanımı ve kullanılan hiyerarşik yapı 2011’e yakışır olmuş. Projede design tarafında duran Razorfish bu konuda çok iyi iş çıkarmış.

Genel olarak; web sitesinde ana sayfa ve bir level altı çok başarılı. Internet Şubesi için yapılan çalışmayı takdir etmemek mümkün değil ama sanki bazı fonkiyonlar yarım kalmış veya tamamlanamamış gibi. Dashboard, kişiselleştirme, interaksiyon tarafında sanki biraz çalışmak gerekiyor gibi. Bunun dışında Bütçe Planlayıcı konusunda gidişat çok iyi ama grafik kullanımda zenginleşme işi gerçekten çok daha farklı gösterebilir. Özellikle manuel katagori takip edebilmeyi beğendim.

Microsoft’un katılımıyla gerçekleşen güzel basın toplantısı ardından kazanılan rüzgar malesef pazartesi günü 2 saati aşan bir süre Akbank’ın hizmet verememesiyle tam tersine döndü. Benim önerim, özellikle bankacılık işlemlerini etkileyecek ve aynı zamanda bunun geçiş sayfası olan 2 önemli platformun değişiminde kadameli geçişlerin tercih edilmesi. Daha önce Denizbank’ta bir gecede değişiklik yapmış ve gereksiz bazı tepkilerin odağı olmuştu. Önerim herzaman izleyerek ve kademeli geçişlerin yapılması yönünde. Tüm bunların dışında yapılan işi tebrik ediyorum. Basın toplantısından kısa bir özeti buradan izleyebilirsiniz.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER