Denizbank İnternet Şubesi Yenilendi !

Denizbank web sitesinden sonra internet şubesi içinde revizyona gitti. Genel yorumum, flash kullanımı olmasa kullanımı kolay ve derli toplu bir site olmuş. Ancak flash kullanımdaki hatalar ve yavaşlık problemleri internet şubesinin kullanımını çok zorlaştırıyor. Sol menü kullanımını benimseyen Denizbank’ın login ekranlarında giriş yapılacak alanların öne çıkarılmasında başarılı işler yapmış.

Ana sayfaya geldiğinde sol menüden navigasyon ve orta alanın reklam amaçlı kullanıldığını görüyoruz. İşlem seçmek için 3-4 kademeli derinlikle çalışan flash menüden seçim yapılıyor ve işlem yapmak için form sayfasına geliniyor. İşlemlerin yapıldığı form sayfalarında birbirleriyle uymayan uzunlukta component kullanımları var, müşterinin seçim ve işlemde ilerlemesini yavaşlatabilecek bazı detaylar olduğu gözüküyor.

Yenilenen sitede grafik kullanımının ve müşterinin finansal detayları ile ilgili detaylı yönlendirmenin eskisine göre çok değişmediğini gördüm. Hazır değişiklik yapılırken buraya faydalı uygulamalar ve zenginleştirilmiş grafik kullanımı faydalı olurmuş.

Kişiselleştirme herkesin ağzında, Denizbank bu konuda önemli bir adım atmış. 9 güzel farklı arkaplan resminden birini seçip, işlemlerinizi gerçekleştirirken bu iç açıcı resimleri arkaplanda görebiliyorsunuz. Birkaç resim çok hoşuma gitti, renkler gerçeken rahatlatıcı.

Ajanda opsiyonu eklenmiş. Önemli bir özellik ama benim inancım bu tür ajandaların müşterilerin finansallarıyla ilişkilendirilmiş olarak sunulması. Bu haliyle sadece önemli günlerin girilmesi için kullanılabilecek ve kulllanım kolaylığı olmayan bir servis olmuş. Eğer geliştirilirse bu servis internet şubesinin en kullanılan bir fonksiyonu olur.

Genel olarak; derli toplu, güzel renk seçimi yapılmış bir site. Ancak yenilerken halen flash kullanılmış olması ve bunun yarattığı navigasyon/yavaşlık problemleri ciddi dert. Beyaz’ın avatar’ının kullanılması, zaman zaman alttan çıkarak işlem yapmanızı istemesi güzel bir hoşluk ama internet şubesi için zorlama olmuş. “Hızlı arama” seçeneği başarılı, “Sorum var” ise yeni teknoloji kullanımına yakın bile değil. Neden kaynaklandığını bilmediğim bazı yavaşlık problemleri var. Lightboxlar kullanımı rahatlatmış.

Ben bu siteyi kullanırım ama hem teknolojik olarak hem de müşteri önermesi olarak üzerine konulması gereken işler var. Türkiye’nin dijital bankacılık anlamında bir sonraki adıma geçebilmesi için bu tür gelişmelerin artarak devam etmesi gerekiyor.

, , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER