Çıplak Teknoloji !

Her kitabı bir çırpıda okumak en azından okumayı istemek zordur. Uzun yıllardır internet dünyasında iş yapan biri olarak benim bile bazı konularda yeniden düşünmemi sağlayan “Herşey Çıplak” keyifle ve hızla okuduğum bir kitap oldu. Benim bir kitaptan en büyük beklentim bana birşeyleri araştırmaya yönlendirebilmesidir. Bu kitap bana okumam ve bakmam gereken en az 3-4 konu hediye etti, bu sebeple öncelikle Nuri ve diğer tüm yazarların ellerine sağlık.

Kısaca yorumlarım;

1) Internetin kati, sivi ve gaz halinin betimlenmesini çok beğendim. Katı haldeyken; haraketsiz, karismaz ve siki bagli. Sonra sıvı oldu az karışır, az hareketli ve bütünleşik değildi. Gaz haline geçince; bağsiz, cok hareketli ve sıcak oldu. Buhara dönüşüyor yavaş yavaş ama önümüzdeki dönemin buhar makinalari neler olacak ? Buharin bulunmasiyla baslayan sanayi devrimini yeniden farklı bir şekilde yasayacak miyiz ?

2) Kondratiev dalgasi ve 2030-2040 yıllarında bu internet dalgasının bizi nereye götüreceği, sonra gelecek dalganın neler olabileceği çok iyi anlatılmış. Carlota Perez 4 evresi ve ara evreler arası geçişteki kriz, savaş/ devrim gibi konuların 2000 yılı dot.com krizi ile eşleştirilmesi çok iyi bir örneklem.

3) Guvenlik bir sarkac gibi sarkacin gittigi yone dogru ya çok sıkı yada çok eksik kalıyor çok doğru bir yaklaşım. Yıllardır teknolojinin kıtasal atlamalarına şahit oluyoruz, gelismekte olan pazarlardaki ulkeler Teknoloji Sicramasi (technology leapfrog) güzel örneklenmiş.

4) Tam intenet haftasına yakışır şekilde kitapta “Internet ekonominin omurgasidir” şeklinde bir yorum okumak çok sevindirici. Yeni ekonominin temelleri internet üzerine kuruluyor son 20 yıldır. Önümüzdeki 20 yıl ise bu yatırımların ekonomiyi tetikleyeceği dönemler olacak.

5) Saydamlik ve şaffaflığın defalarca çok mantıklı şekilde altı çizilmiş. Biraz daha üzerine gidilmesi gereken noktaysa sektörlerin gaz hallerinin daha detaylı tartışılması olurdu. Örneğin bankaciligin ve telekom’un gaz hali ilgi cekici ama biraz daha detaylandirilip, hayaller Kondratiev ile desteklenebilirdi.

Böyle geniş bir konuyu tek bir kitapta toparlayabilmek çok zor iş, her seviyede okuyucuya hitaben kullanılan yazı dili için tebrikler.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER