Turkcell’den Türkiye’nin MobilŞirket Haritası !

Çok uzun zamandır aklımda olan, şirketleri nasıl daha fazla dijital nasıl daha fazla mobil kullanıma yönlendiririz sorularına en güzel cevabı Turkcell verdi. MobilŞirket adını verdikleri vizyon çerçevesinde Turkcell’le çalışan firmaların mobil skorlarını ölçerek, firmalara yön göstermeyi hedefeleyen Turkcell bence bu dönemde yapılabilecek en akıllı işlerden birini yaptı. Bedava hediyelerle dolu sadakat programları ve tek seferlik pazarlama efsaneleri ile müşterileri tutmak yerine, müşterinin ihtiyacını kendisinin tespit etmesini sağlayacak ve motive edecek vizyonlar kurmak arasındaki farkı iyi anlatan bir programın ilk adımı atılmış oldu. Özellikle KOBİ’ler için çok değerli bir değerlendirme, danışmanlık ve yönlendirme hizmeti olarak görüyorum.

Turkcell, yeni vizyonunu hayata geçirmede ilk adım olarak, Türkiye’nin MobilŞirket envanterini çıkarmak üzere McKinsey Danışmanlık ile birlikte kapsamlı bir çalışma yaptı. 81 ilden 350 bini aşkın Turkcell’li şirket, geliştirilen MobilŞirket skoru algoritmasına uygun olarak değerlendirilmeye tabi tutuldu. Şirketlerin kullanımına sunduğu mobil teknoloji çözümleri “Temel Haberleşme, Bilgiye ve İşe Her Yerden Erişim, Süreç/Operasyon Yönetimi, Müşteriye Ulaşma” olarak 4 kategoride toplandı. Her bir çözüm kullanımına, şirkete yarattığı faydayı da göz önünde bulundurarak bir skor belirlendi.

Turkcell MobilŞirket from Deniz Güven on Vimeo.

En mobil il: İstanbul; En mobil sektör: Finans

Yapılan araştırmaya göre, en mobil iller:
1. İstanbul
2. Ankara
3. Sakarya
4. İzmir
5. Kocaeli
6. Bursa
7. Antalya
8. Adana
9. Gaziantep
10. Mersin

Türkiye’nin en mobil sektörleri ise:
1. Finans
2. Üretim
3. İnşaat
4. Hızlı Tüketim
5. Tekstil
6. Taşımacılık-Ulaşım
7. Eğitim
8. Sağlık
9. Bilgi Teknolojileri
10. Medya-Reklam

Firmaların teknolojiyi ne kadar kullandıklarını ölçümleyebilmesi için, web üzerinden skorlarını hesaplayabileceği, kendi segment ve sektörlerine göre kıyaslama yapabileceği özel portal olan mobilsirket.com’a buradan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER