Sertan Eratay ile Keyifli Sohbet

Dijital Odanın bu haftaki  konuğu Sertan  Eratay. Kendisi Turkcell Yeni İş Geliştirme ve Sosyal Komunite Servisleri Bölüm Başkanı.

Sertan Bey ile yaptığımız keyifli sohbette Tükiye’de ve dünyada mobil internetin gelişimi ve 3G’nin hayatımıza getirdikleri hakkında konuştuk. Mobil dünya ile ilgilenen herkesin bu söyleşiyi izlemesini tavsiye ederim. Kendisinin vizyonu ile mobil internetin dünü, bugünü ve geleceği hakkında herkesin bilgilerini tazemelesi mümkün.

YouTube Preview Image

70’lerden bu yana internet teknolojisi hızla değişti. Sertan Bey’in de deyindiği gibi 70’lerde bilgisayarlar hayatımıza  girdi, 80’lerde ilk kişisel bilgisayarlar çıktı, 90’lar internet yaygınlaşmaya başladı ve PC’ler Notebook’a dönüştü. 2000’lerde artık internet odaklı teknoloji dalgası başladı ve 2010 itibari ile mobil teknoloji yeni bir dalga başlattı. Dünyada 3G penetrasyonu ciddi bir noktaya geldi. Günümüzde ise her alanda SIM kart cihazları yaygınlaşıyor ve farklı iş alanlarına giriyor. Artık cep telefonlarını sadece konuşmak için kullanmıyoruz, telefonlar akıllı internet cihazları haline geldi. Sertan Bey aynı zamanda 3G’nin mobil internet dünyasına getirileri olan daha geniş mobil bant ve daha hızlı mobil internet üzerinde de duruyor.

YouTube Preview Image

Sertan Bey mobil dünyada kalıcı olmak için genç nesli hedeflemenin önemiminin altını çiziyor. 1995 doğumlu bir kişi 3 yaşındayken Google kuruluyor,  6 yaşındayken Japonya’da ilk 3G kullanımı başlıyor,  9 yaşında ilk Facebook hesabı oluyor, 10 yaşındayken YouTube kuruluyor,  12 yaşında ilk  iPhone’u oluyor, 14 yaşına geldiğinde 3G Türkiye’de kullanılmaya başlıyor ve 15 yaşına geldiğinde 3G’li iPad kullanmaya başlıyor. Bütün bu gelişmeler aslında genç neslin hayatının doğal bir parçası oluyor. Sertan Bey genç nüfüsun beklentileri farklı olduğuna deyiniyor ve onların ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler kalıcı ürünler olduğunu düşünüyor.

YouTube Preview Image

Yakın gelecekte mobil dünyadaki trendler ile ilgili Sertan Bey, NFC ve lokasyon odaklı servislerin önemine deyiniyor. NFC teknolojisi ile ödeme sistemleri telefonların içine giriyor ve telefonlar artık birer ödeme aracı oluyor. Akıllı telefonların kişilerin lokasyonlarını tanıması ile lokasyon odaklı pazarlama ve reklam önem kazanıyor. Gittiğiniz her noktada size özel fırsatların telefonunuza belirmesi kişi odaklı CRM’i pekiştiriyor.

, , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER