Türkiye Elektronik Haberleşme Raporu – 2010 Q4

Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü için her çeyrekte gelişmeleri güzel özetleyen “4. Çeyrek Pazar Verileri Raporu” geçen hafta yayınlandı. Raporda gözüme çarpanlar kısa kısa;

Sabit hat abone sayısı ve penetrasyonundaki düşüş devam ediyor. Sabit hat sahipliği; 16,3 milyona geriledi. Buna göre, Türk Telekom’un reklamlarını yaptığı bağlılık artırıcı önlemler düşüşü yavaşlatıyor ama durduramıyor. Tek atışlık değil daha kalıcı sadakat programları oluşturmaları ve verilen hizmetleri müşterinin işine yarayacak şekilde yapılandırılmaları şart. Ev telefonu işine yaramayan müşterilere alternatif tecrübeler düzgün anlatılmalı gibi gözüküyor. “Evde ev telefonu kullanılır” güzeldi ama gerçekte bunu destekleyen sebepleri ortaya koymak lazım.

Geniş Bant Abone sayısı Q3′de 8,5 milyon’u geçerken, bunun 6,6 milyonunu xDSL oluşturuyor. Pazarın büyümesi yavaşlarken, mobil internet rakamları katlanarak artıyor.

Mobil internet kullanımı bu çeyrekte % 25 arttı. Kablo ve Fiber pazar payı almaya devam ediyor ancak maalesef altyapının sağlanabildiği lokasyonun sınırlı olması sebebiyle gidebileceği yer kısıtlı. AB ülkeleri ve Türkiye karşılaştırıldığında xDSL kullanımını Türkiye’de % 93,5, AB ortalaması ise % 79.

ADSL’de son çeyrekte yine bir hareketlenme var. Fiyat revizyonları ve yine fiyata dayalı kampanyaların etkili olduğu gözüküyor. Mobil internet; çeyrekte %25 büyürken, yıllık olarak bakıldığında %265 büyüdü.

8 Mbit ve üzeri hız % 70’e ulaştı. Bu iyi haber ama keşke 8 Mbit ve üzerine para verenler bu hızlara gerçek anlamda ulaşabilseler.

Ülke nüfüsuna göre genişbant penetrasyonunda %9,8 ile Avrupa’nın en düşük penetrasyonuna sahipken, hanehalkı olarak bakıldığında sondan 4. sıradayız.

3G abone sayısı 19,4 milyona ulaştı. Mobil internet kullanımı ve kullanılan data’nın artış hızı çok iyi gidiyor. Görülen o ki; facebook, twitter, linkedin ve foursquare gibi uygulamaların mobil versiyonları artışlara büyük katkı sağlıyor.

AB ülkelerinin mobil penetrasyon ortalamasına bakıldığında %126, Türkiye’de ise bu rakam son 3 çeyrektir %85 olarak gerçekleşiyor. Operatörlerin gelirlerinde ise hala ses %83 ile önemli bir paya sahip. Bunu %8 ile SMS, %6 ile Katma Değerli Servisler ve %3 ile Data takip ediyor.

2010 3.çeyrek raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER