Şeker Gibi Mobil Bankacılık !

Şekerbank müşterilerine sunduğu finansal hizmet noktalarını arttırabilmek için mobil bankacılık kanalını açtı. Sadece OS platformunda inceleme fırsatım oldu. Genel olarak üst menü yapısı anlaşılır ve kullanımı kolaylaştırıyor. Ekranlar biraz kalabalık duruyor özellikle küçük ekranlı telefonlarda problem olabilir. Genel müşteri tecrübesi olarak birçok büyük bankanın mobil bankacılık servisinden altta kalmayacak kadar iyi. İşlem listesi mobil bankacılıkta bekleneni şimdilik karşılayabilecek yönde.

Sadece bireysel müşteriler bu servisi kullanabiliyor. Uygulama indirerek çalışıyor, browser-based bir çözüm sunulmuyor. Kullanıma başlamak için internet bankacılığı kullanımının zorunlu tutulması sadece mobili tercih edecek kullanıcılar için bir zorluk ama Şekerbank’ın çıkardığı işi tebrik ediyorum. Kullanıma değer bir mobil bankacılık uygulaması.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER