Turuncunun Hesabı !

ING Türkiye uzun zamandır beklenen hamlesini yaptı ve yurtdışında çok iyi bilinen ama Türkiye için yeni olan “Turuncu Hesabını” duyurdu. Turucu Hesap aslında esas adı ile Orange Account özellikle ING’inin yurtdışında yeni girdiği pazarlarda, pazar payı alabilmek için kullandığı bir kanca ürün. Ürünün yurtdışı muadillerine bakacak olursanız TÜrkiye’de henüz çok limitli bir versiyonunu gördüğümüz söyleyebilirim. Özellikle vadeli hesapların müşteri tarafından karışıklıklar yaratan komplikasyonları düşünüldüğünde amaç burada amaç biraz daha kolay paraya ulaşım ve rahat kullanım gibi gözüküyor. Fakat farkı yaratan esas nokta Türk tüketicisinin alışık olmadığı birrikim hesabı mantığı. Turuncu Hesap, normal bir vadeli hesaptan çok biriktirmeyi güdüleyen bir hesap ancak ING’inin şu anki konumlandırma çalışması tam oraya ateş etmiyor.

Turuncu Hesap Türkiye’ye girişinde % 9,5’luk hoşgeldin faiziyle başladı ve bunu ne zaman açılırsa açılsın 90 gün boyunca vermeyi tahaüüt ediyor. Tabiki Hoşgeldin faizinin etkisi ufak oranlara dahi hassas olan müşterileri ING ile tanıştırmak yeterli ayrıca birikim hesaplarında verilen istediğin zaman para ekleme ve çekme özelliği ürünün vade bağımlılığından kurtulmasını sağlıyor.

Tabi ürünün bahsettiğim temel prensipleri Turuncu Hesap için malesef çalışmıyor. Örneği bu hesabı aynı yatırım hesabı gibi ayrı bir hesap olarak görüp, buradan para transferi ile işlem yapılabilir bir hesaba yollamak gerekiyor. Direkt ATM’lerden para ekleme/çelme opsiyonu yok. Yurtdışında olduğu gibi henüz birikime yönlendiren değil bankaya yeni müşteri çekmek için orana oynayan bir hesap. Internet sayfası üzerinden çok güzel bir lead operasyonu kurulmuş, kapıya kadar kurye geliyor ama sonra mutlaka şubeye gidilmesi gerekiyor.

Internet müşterilerine sunduğu avantajlarda bir farklılık yok. Yurtdışında bu ürün özellikle ING Direct’in bir ürünü olarak kullanılıyor. 2005 yılında bu ürün sayesinde ING Direct, Kuzey Amerikada ( şube olmadan internet bankacılığı ve ATM’ler üzerinden) en fazla mevduat toplayan 7. banka konumunu gelmişti. ING gibi dijital kanalları kullanım becerisi gelişmiş bir bankanın TÜrkiye’de de en yakın zamanda ürünleri kanallar üzerine yerleştireleceğini umut ediyorum. Aşağıda ING Direct’in saving konseptinde stratejisini çok kısaca CEO’sunun ağzından tekrar dinlediğimizde ne kadar önemli bir noktaya doğru gidildiğini ayrıca göreceksiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER