Grupça Satın Alma İşi !

2011’inin gelmesiyle beraber grup satın alma ve teklif işlerinin değişeceğini geçen sene Sina Afra’nın yazısında çok güzel anlatımla okumuştuk. 2011 ilk ayında belki tam anlamıyla bunlarla değil ama söylediklerini destekleyen ve tetikleyecek hamleler gelmeye başladı.

Geçen ay itibariyle 3 adet hekese yansıyan gelişme oldu. Bunlardan ilki Vodafone ve Trendyol bir pazarlama işbirliği içersine girdiler. Bunun farklı kurgularını yıl sonuna doğru Turkcell’in hem bireysel hem kurumsal müşterilerine yaptığını görmüştük. GSM operatörlerinin kendi müşterilere avantaj sunmak amacıyla kullandıkları bu yöntemler müşteri tarafında olumlu karşılansa bile teklif için ortaklık yaptıkların firmaların daha çok işine yaradı. Özellikle müşteri tabanını genişletmek isteyen firmalar operatörler ve hatta aynı dönemde birkaç banka ile tek seferlik işler yaparak zaman zaman başarılı işler çıkardılar.

İkinci gelişme olarak “Gnc Teklif”i verebiliriz. Gnc Teklif şu an için 4 şehirde hizmet veriyor ve gençlere özel programını bu teklif yapısıyla gerçekten güçlendirmiş durumda.

Özellikle genç segmente yapılıyor olması ve halihazırda olan programa destekleyici olması başarılı olması için avantajlı kılıyor diğer yandan segment gereği tekliflerin çok daha özenle seçilmesi şart. Diğer yandan mobil ödemeyi bir ödeme seçeneği olarakta yerleştirmeleri ayrıca başarılı.

Geçen hafta birçok soru gelmesine sebebiyet veren “Günun Bonusu” ise son gelişme oldu. Çeşitli yerlerde Garanti Bankası’nın direk bu işe girdiğine dair birçok yazı yazıldı, forumlarda konuşuldu. Günün Bonusu yeni bir katagori açarak; Bonus Merchant ağının desteğini arkasına alan ve bir card programının elindeki teklif gücünü böyle bir platformda sunulması için kullanan ilk yapı olarak karşımıza çıktı. Şu an henüz detayları verilmeyen teklif platformu sadece 2 şehirde hizmet veriyor ve pilot yayında diyebiliriz. Ancak bir banka ağının içinde olduğu düşündüldüğünde piyasaya farklı bir hareket getireceği çok aşikar. Hatta bazı detayları gelecek hafta ilk defa Dijitalce’de okuyacaksınız.

Bundan sonra yukarıdaki farklı seçeneklere benzer uygulamalar birçok finans kurumu, operatör ve belki büyük bireysel grup tarafından denenecektir. Açıkcası Brezilya ve Güney Amerika örneklerinde bankaların ve operatörlerin pazara girmesiyle pazarın çok büyüdüğünü ama konsolidasyonun başladığını görüyoruz. Bu durum 2011 yılında daralan marjlar ve kendini farklı kılamayanların ister istemez konsolidasyona dahil oluşu ile devam edebilir.Açıkcası elektronik ticaretin yeniden doğuşunu tetikleyen bu iş modelleri kısa sürede yeni evrimler geçirmek zorunda kalacak. Büyük müşteri tabanına sahip oyuncuların bu işe girerken özellikle pazarı büyütmeye odaklanması herşeyden çok daha önemli. Teklif segmentasyonunun ve hangi merchantların kullanılacağının pazarın büyümesine çok etki edeceğini düşünüyorum. Eğer herkes gibi masaj, fastfood gibi tekliflere yönelinirse bu işin büyümesinden çok, yok olmasına sebebiyet verilir. Büyük oyuncuların 50 milyona varan dev müşteri tabanlarını daha fazla kişiyi dijital ticarate çekecek şekilde konumlandırmaları Türkiye’yi bir sonraki seviyeye taşıyacak en önemli adım.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER