Groupon’dan “OPEX” Dersi !

Groupon Türkiyede ŞehirFırsatı ismiyle katagorik olarak bu işin en iyilerinden biri. En son cuma günü çıkarttıkları teklif birçok açıdan ilgimi çekti. Öncelikle teklifin gün içersinde yakaladığı rakam gerçekten herkesi çok şaşırttı. 5 TL’lik Pegasus teklifi biranda maillerde ve sosyal ağlarda hızla duyulmaya başladı. Akşam üzeri rakam 40.000’i çoktan geçmişti. Sonuç olarak, teklifi toplam 56.228 kişi kullandı.

Bu rakam gerçekten büyük ama esas önemli olan ŞehirFırsatı ve Pegasus’un akıllı işbirliğinin sonuçlarıdır. 5 TL üzerinden hesaplandığında, toplam yaratılan ciro 281.140 TL’dir. Bu rakam özellikle “crowd sourcing” ile “group buying” modeli uygulayarak çalışan siteler için çok iyi bir rakam. Her iki kurumun ciro üzerinden ortaklaşa anlaştığını hesaplasak ki bu konuda elimde herhangi birşey yok ama Groupon’un böyle bir durumda sadece bu tekliften kazancı 140.000 TL üzerinde. Böyle bir rakam özellikle diğer tekliflerin desteklenmesi ve OPEX tarafında bu tür şirketlerin aylarca kendini rahatlıkla yürütebilmesini sağlayabilecek kadar büyük. Eğer anlaşma bu şekilde olduysa Groupon ve ŞehirFırsatı’nı tebrik etmemek mümkün değil.

Diğer yandan Pegasus gibi bir şirketin zaman zaman verebilbildiği türden bir finansmanı böyle bir kurguda kullanırken aynı zamanda bunun için bir komisyon kazanması ayrıca güzel. Son olarak, ŞehirFırsatı kendi pazarlama gücünü müşteri lead’i yaratmak için Pegasus’a sunması çok başarılı bir model.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER