Cep Telefonumdan Ödemek İstiyorum !

Turkcell, Visa Europe ve Yapı Kredi, iPhone kullanıcıları için geliştirilen Avrupa’nın ilk mobil ödeme çözümü iCarte‘ı tanıttı. Turkcell abonesi olan Yapı Kredi müşterileri iCarte aksesuarını kullanarak iPhone’larından doğrudan temassız mobil ödeme yapabilecekler.

Uygulamayı kullanmaya başlamak için YKB üzerinden kredi kartınızı bu şekilde kullanmayı talep etmeniz ve ön talep yapmanız gerekiyor. Ardından Turkcell hat sahibi WorldCard sahipleri iphone’larına kredi kartı uygulaması indiriyor ama isterseniz şu anda Visa’nın uygulamasını itunes üzerinden indirip, inceleyebilirsiniz. Menü yapısı, anlattımları ve video demolarıyla gerçekten çok kullanıcı dostu ve yönlendirici bir uygulama.

Ardından YKB size kuryeyle iphone’unuza takacağınız ve telefonunuzu NFC uyumlu hale getiren aparatı iletiyor. Daha sonra aparatı takıp, uygulamayı aktive ettiğinizde artık telefonunuz bir ödeme aracına dönüşmüş oluyor.

Bu tür niche uygulamaların hızla arttığı Türkiye pazarının önümüzdeki dönemde daha hareketli bir rekabete tanıklık edeceği açık. Konuyla ilgili konuşan Yapı Kredi Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, “Yakın vadede Turkcell ile birlikte iPhone dışında bazı cihazlarda çalışacak NFC lansmanlarını yapıyor olacağız” dedi. Somer, tüm cep telefonları üzerinde çalışabilecek diğer mobil ödeme çözümleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini ekledi.

Bu tür çalışmaların müşteri tarafında teknoloji yatkınlığı ve tüketimi yüksek olan kullancılarda rağbet göreceğine inanıyorum ama cihaz özelinde bir aparat yardımıyla yapılacak hiçbir ödeme modelinin büyük kitlelere erişebileceğini düşünmüyorum.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER