Finansbank Mobilde Koşuyor !

2010 yılında Finansbank mobilin değerini gördü. Finansbank pazarda gerek CardFinans tarafında pazar payıyla hem de diğer bankacılık servisleriyle fark yaratan ama sadece fark yaratmakla kalmayıp potansiyeli en yüksek birkaç bankadan biri. Kart pazar payında önündeki 4 büyüğü zorlamakla kalmayan ve yeni ürünleriyle diğerlerini ittirmeyi iyi bilen Finansbank’ı dijital kanal stratejisi konusunda aynı noktada olduğunu söylemek biraz zor.

2010 yılında CepŞubesini çıkaran Finans malesef bu konuda biraz geçikti ama çıkan uygulamanın kullanım kolaylığı ve menü yapısını çok beğendim. Hem iphone hem de Blackberry’de kullanımı çok kolay ve hatta kullanılan menü ikonlarıyla ilk kullananları çok rahat yönlendirebiliyor. Alt menüler ve işlem akışlarında bazı zorluklar var, bunların sebebi uygulama kaynaklı değil daha çok işlemlerin bankada olan akışlarıyla ilgili. Platform desteği olarak diğer birçok bankadan daha iyi iş çıkarılmış.

Son olarak; uygulama ne kadar güzel olursa olsun veya dizayn olarak desteklenirse desteklensin, bir uygulamayı başarılı kılan en önemli şey süreçleridir. Malesef şifre alma süreçlerinin bu kadar zor olduğu bir yerde, bu tür güzel uygulamalar büyük değer kaybediyor ve hatta bankaya müşteri kaybettiriyor. Eğer müşteriyi bir kanaldan yakalıyorsanız, o kanaldan içeri alacak bir yol bulunmalı. Uzun uzun ivr süreçleri veya şube süreçleriyle yeni nesil dijital bankacılığı yapmak yeni dizayn yapmanın ötesine geçmez.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER