BBVA’dan Nathalie !

BBVA inovasyon merkezinden grup içinde 112,000 kişinin anında destek ve bilgi alabilmesi için Nathalie yaratıldı. Nathalie, BBVA ve Artificial Solution tarafından ortak geliştirilen, çalışanların soru ve sorunlarına anınada destek almalarını sağlayan sanal agentı. BBVA’nın inovasyon sorumlusu Beatriz Lara’ya göre bu çalışma özellikle böyle interaktif ve faydalı bir servisin tüm müşterilerine sunulmadan önce iyi bir test olacağı yönünde.

Özellikle gün içersinde çıkan duyurular ve gelişmeleri takip etmenin zor olduğu, ürün ve servislerin çok hızlı geliştiği ortamlarda iç veya dış müşterilerin statik duyuruları takip etmesini beklemek artık gerçekçi değil. Bu tür uygulamalar herkesin soru ve sorunlarına ilaç olabilecek gibi gözüküyor.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER