BMW : Involve Me !

Eskiden Coca Cola’nın sinemada 24 framele oynayarak markayı zihinlere taşıma çabasının yeni bir versiyonu. BMW’nin yaptığı çalışma müşteri algısını etkilemekten çok, zihne kazımak hatta gözüne sokmak olarak adlandırılabilir.

Yapılan çok basit. Küçükken her çocuğun başına gelen, güneşe veya kuvvetli bir ışık kaynağına baktıktan sonra gözlerimizi kapatsak bile ardından gözümüzde beliren şekil veya bakılan son yerde görülen imajların belirlemesi işinin ilk defa bir pazarlama aktivitesinde kullanılması. Açıkcası her müşteri için çekici olmayacak hatta ters tepebilecek bir yöntem ama ilginç bir deneme

Tüm bu deneysel pazarlama çalışmalarını bir tarafa bıraksak bile BMW’nin “Bana birşeyi söylersen unuturum, birşeyi gösterirsen hatırlarım ama beni dahil edersen anlarım !” yaklaşımını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Video’nun sonunda izleyeceğiniz müşteri geribildirimleri bunu destekler nitelikte.

, , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER