Qwiki : Information Experience !

Arama konusunda gelecek büyük iş nedir diye düşünürken karşıma Qwiki çıktı. Qwiki, San Francisco’nun akıllı çocuklarının yarattığı yeni bir arama modeli. Ancak kendilerin search engine olarak konumlandırmıyorlar. Yaptıkları işin, Bilgi Deneyimi – Information Experience olduğunu söylüyorlar.

Kısa bir örnekle anlatmak gerekirse; eğer Megan Fox’u Googlelar veya Binglerseniz karşınıza çıkacak binlerce sayfa olur ve aşağıdakine benzer birçok resimle karşılaşırsınız.


Qwiki’nin farkı ; bilgiyi yazı, resim veya video farketmeden konsolide ederek sunuyor olması. Megan Fox’u Qwiki’de aradığınız zaman karşınıza çıkanlar bir aramadan beklediğiniz birçok şeyi karşılıyor. Özellikle etkileyici bir bayan sesiyle anlatımı text2speech yapıyor olmaları farklı bir algımızıda kullandırıyor. Bunu yaparken beklenenin üzerinde yaptıklarını söyleyebilirim. Aşağıdaki örnek Megan Fox’un arama sonucunun ilk sayfası ama izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Qwiki’nin bir Google veya Bing olması belki bugün mümkün değil ama benim aramadan beklediğim birçok şeye karşılık vermek üzere çalıştıkları aşikar. Aşağıda 2 ay önce ilk kez basın karşısında yaptıkları sunumu keyifle seyretmenizi dilerim.

Qwiki at TechCrunch Disrupt from Qwiki on Vimeo.

, , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER