Banka Olmadan Para Gönderilir mi ?

İlk kez para göndermek için bir bankaya gittiğim günü hatırlıyorum. 11 yaşında babamın önce şubeden birini arayarak beni şubeye göndermesiyle başlayan serüven, benim şubeye 10 dk yürümemden sonra, yaklaşık 40 dk sürmüştü. Aslında sadece ufak bir telefon talimatıydı, ama uzunca süre nasıl gerçekleştiğini anlayamamıştım. Hele İstanbul’dan paranın Fethiye’ye 1 saatte ulaşmasına hiç anlam verememiştim.

Yıllar geçti, ben defalarca şubeye gittim para göndermek için, kendim için gittiğim zamanlarda doldurmak zorunda kaldığım kağıtlar ve ödediğim paralar bugün aklıma geldikçe inanmakta zorlandığım farklı noktalar buluyorum. Sadece banka şubeleri değil, yıllarca PTT’den para gönderme işinin postayla para göndermek olabileceğini düşünürken, bunun arkasında online sistemlerin çalıştığı ve Türkiye’nin en büyük “bankasız para gönderim modeli” olduğunu askerde devamlı PTT’ye giden çocukların, aslında sevgililerine mektup göndermek için gitmediklerini farkettiğimde öğrendim.

Peki, illa para yollamak için bir banka şubesine yada PTT’e gitmek şart mı ? Hayır, değil. Son günlerde TV’de İşbankası’nın seri Bankamatik reklamlarının sonuncusu bu konuyu ele alıyor. Cebe Havale, müşteri veya kart sahibi olmanıza gerek kalmadan İşbank ATM’lerinden para gönderip-almanızı sağlayan servis, Aralık ayı boyunca da ücretsiz. İşbank’ın özellikle dağıtım kanallarını tanıtmak için yaptığı bu çalışmalar, TV reklamlarıyla desteklendikçe özellikle pazarın büyümesi ve servisleri tüm kullanıcıların anlaması açısından çok faydalı oluyor. İşbank’ı bu konuda tebrik etmek lazım, zor servisleri bile çok açıklıkla anlatan TV reklamları yapmayı çok iyi beceriyorlar.

Bankamatik – Cebe Havale from tuzambari on Vimeo.

Önümüzdeki dönemde para transferi modellerinde ciddi değişiklikler olmaya devam edecek. Bankalar ve GSM operatörleri direk cep telefonundan para göndermemizi sağlayacak bir çok servisi araştırıyor. Müşteri veya değil, en hızlı ve kolay yöntemleri sunarak hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecekler. Tam bu noktada da Garanti’nin hayat kurtarıcı bir servisinden bahsetmekte fayda var. “Banka olmadan para göndermenin en kolay yolu!”

The Banker dergisinden 2009 yılında ödeme teknolojileri dalında inovasyon ödülünü alan “Bankasız Havale”, Banka Hesabı olmayanların, Banka Hesabı olmayanlara para göndermesini sağlayan en hızlı ve ucuz yöntem. Garanti’nin 2008’de sunmaya başladığı bu servisi, işin sahibi Begüm Özer’den bir dinleyelim.

Aynı gün, günün farklı saatlerin, yer ülkenin çeşitli yerleri…

Zeynep ; üniveriste öğrencisi , banka kartını kaybetmiş , parasız kalmış ve arkadaşlarıyla buluşamıyor

Mehmet; o bir Mehmetçik, çarşı izninde üstüne kartını almayı unutmuş, nereye nasıl haber etmeli diye düşünmekte

Ali; arkadaşlarının gazabına uğramış daha tatilin ilk günü, ne gereği vardı kocaman adamı cebindekilerle havuza atmaya diye söyleniyor

Ayşe; acil paraya ihtiyacı olan kardeşine üstelik gecenin bu saatinde hesap numarası olmadan nasıl para gönderebilirim ki diye içlenmekte…


Bir çözüm bulmalı…Günün her saatinde, banka hesabına gerek duymadan, para göndermek, para almak için bir çözüm bulunmalı… Bir mucize olmalı…

Garanti bulur çaresini… Adı “Bankasız Havale”. Paramatik‘te giriş tuşuna basıldığında en görülecek yerde Bankasız Havale. Bilinmesi gereken tek şey ise paranın gönderileceği kişinin TC kimlik numarası ve Cep telefonu numarası. Para yatırıldığı anda, alıcının haberi ve şifresi alıcının cep telefonunda.

Buradaki kahramanların hepsi Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar, günün saatin önemi olmadan 3.000’i aşkın Paramatik’ten paralarını çektiler ya da gönderdiler… 4 yapraklı yonca burada da yardımlarına yetişti…

Başka bir arzunuz ?

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER