Citibank’tan “Akıllı Bankacılık”

Citibank son 6 aydır özellikle uzak doğuda yeni bir şube stratejisini yerleştirmeye başladı, “Smart Banking”. Şangay Metro istasyonunda yaptıkları şube açılışı gerçekten güzel. İçerde dokunmatik ekranlar, ipad, iphone, telekonferans alanları gibi birçok teknolojik cihazla desteklenmil Akıllı Bankacılık stratejisi, Dağıtım Kanallarının kullanımının ağırlıkta olduğu bir dizayn’a sahip.

Asya-pasifik bölgesinde birçok operatörle ortaklık kuran Citibank, teknoloji şubelerini geliştirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Umarım bu strateji işlerine yarar ama aşağıdaki video’da gözükenin aksine müşterilerin bu yerleştirilen cihazları yardımsız kullanabilmelerini öğretirseler belki bu işi çevirebilirler. Aksi takdirde orta vadede, akıllı şubeleri farkında bile olmadan eski şubelerine geri dönebilir.

, , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER