İşbank’tan Ipad Uygulaması !

Türkiye’de henüz resmi olarak satılmamasına rağmen 30,000 adet kullanıcıyı geçen ipad’in çekiciliğini kullanmak için tüm markalar atakta. Son olarak İşbank yeni bir ipad uygulamasını hayata geçirdi. Uygulamayı genel olarak inceledim, açıkcası İşbank’ta birşeylerin değiştiğini net olarak görebiliyorum. Artık amacın sadece uygulama yapmak değil, dizayn ve kullanılabilirlikte olduğunu farketmeleri güzel. Özellikle ana sayfa sonrasında gayet derli toplu bir ekran ile kullanıcıyı karşılıyorlar, video kullanımı özellikle dikkat çekici. Eksik gördüğüm bir nokta ise ipad cihazının yurtdışı uygulamarında gördüğümüz multitouch özellikleri çok kullanılmamış.

Finans kurumlarının teknoloji öncülüğü devam ediyor ama bir yarıştır bilinmez devam ediyor. Bundan 7-8 yıl önce başlamış olan “Türkiye’de bir ilk” ve “Dünya’da bir ilk” sloganları özellikle birkaç bankanın yarışı haline dönüştü. Esas kritik olanın ise bir uygulamayı veya servisi ilk kez yapmak değil. Artık dünya değişti. Kullanıcının anlayacağı, rahat başvurup, hemen alıp, hızlıca kullanabileceği ve kişiselleştirebileceği uygulamalar/servisler daha çok tercih edilecek. Markaların basit teknoloji algısını “ben 1.yim bu işlerde” gibi basit argümanlar ile sahiplenme çalışmalarından vazgeçip, artık dijital finansın yarattığı yeni meyveleri kullanarak ve kullanıcılarının sahiplenebileceği servisler yaratmaları gerekiyor. Amaç reklamı ilk yapan değil, kullanıcının kalbinin ve beyninin birincisi olabilmek.

Son olarak, umarım endüstriyel olarak hiçbir standartı olmayan cihaz pazarında belirli bir süre sonra bu uygulamalar yönetilemez hale gelmezler. İlk yapmanın yanında, devamlı yeni sürümler ile desteklenme gerekliliği önemli bir nokta olacak. İşbank’ı güzel reklamları ve değişen vizyonundan dolayı tekrar tebrik etmek gerekiyor.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER