Para Geldi, CepBank !

2005 yılının başlarında, Türkiye mobil bankacılık servislerinde bir dönüm noktası yaşadı. O güne kadar SMS’in sadece bilgilendirme hizmeti olarak kullanıldığını düşünürsek, SMS ile para transferi servisinin başlaması büyük değişimin ilk habercisi idi.

Dünyada bir ilk olarak hayata geçen CepBank, sadece SMS tabanlı bir çözüm olmak ile kalmayıp, aynı zamanda para çekme makinası olarak görülen ATM’lerin de çehresini değiştirdi. Bu para gönderme servisini bu kadar farklı kılan nedir peki ?

Bu servisin en büyük farkı, Türkiye’de mobil remittance’ın ilk örneği olması. Remittance’ı normal para transeferinden ayıran en büyük özellik, hem göndericinin hem alıcının herhangi bir banka hesabı olmaması veya kullanmamasıdır: Yani banka müşterisi olmayan (un-banked) ve para transferi ihtiyacı olanlar için önemli bir çözüm. Dünya’da bunun Western Union gibi birçok uluslarası örneği var; ancak CepBank’ın ek bir özelliği de “one sided remittance” dediğimiz, tek taraflı remittance işlemi de yapabilmesi. Yani göndericinin banka hesabı kullanması zorunlu, fakat alıcının sahip olması gereken tek şey bir cep telefonu. Hala yağmur adam olarak hatırlanan televizyon reklamını hatırlamamak mümkün değil.

Garanti CepBank ! from Deniz Güven on Vimeo.

Örneğin, bir arkadaşınız gecenin bir yarısında sizi aradı ve Bodrum’da paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Normal şartlarda mesai saati dışında böyle temel bir bankacılık işlemini yapmak imkasızken, sizin için değil. Yapmanız gereken; hemen sadece bir SMS metni hazırlamak. Metne sırası ile ;

“Göndereceğiniz arkadaşınızı telefonu + Göndermek İstediğiniz Tutar + 4 Haneli CepBank Şifreniz”

yazıp, 3333’e göndermeniz göndermek yeterli. Para o an itibari ile arkadaşınızın cebine gönderilmiş olan şifre ile çekilebilir durumda!
CepBank her 3 operatörde çalışıyor olması ve kolaylığı ile bugün aylık 100,000’den fazla kişinin kullandığı bir servis, ama nerelerde kullanılır diye Garanti Bankası’nda CepBank’ın yöneticisi Işık İlhan’a sordum. Işık İlhan, CepBank’ı kullanmak için 6 neden sıraladı;

1) Kartsız Para Çekme : Cüzdanımı evde unuttum, yanımda hiç para ve kart yok. Kendim dışında unutmadığım tek şey cep telefonum. Hemen CepBank ile kendime para yollar ve herhangi bir Paramatik’ten hemen çekerim.

2) Eve gelen yardımcının parası : Eve temizlik için gelen yardımcım bugün geldi. Tüh, yine para koymadım eve. Hemen CepBank ile yardımcıya para yollarım. O da dilediği Paramatik’ten parayı çeker.

3) Kardeşine Borç : Kardeşim dışarı çıkmış, parasının tamamını da yemiş, benden acil para istiyor. Ya kalkıp para götüreceksin, ya da Cepbank ile para yollayacaksın. Tabi ki CepBank ile para yollarım, o da nereden isterse oradan çeker.

4) Kızına Harçlık : Çocuğun tatile gidiyor ve parası bitiyor. Eve dönmek için de paraya ihtiyacı var. Çocuk işte atsan atılmaz, satsan satılmaz. Hemen CepBank ile para yollarsın, o da istediği Paramatik’ten hemen parayı çeker ve eve döner.

5) Oğluna Asker Parası : Tosun oğlun askerde. Bir günlük çarşı izni var, askerlik malum, yanında kart vs yok. Aç, parasız mı kalsın… Kalmasın. Hemen oğluna CepBank ile para gönder, dilediği Paramatik’ten çeksin, çarşı izninin keyfini çıkarsın.

6) Paylaşılan Yemek Paraları : Arkadaş ile yemek yedin. Hesabı o ödedi, çünkü senin yanında nakit yok. Hemen hesabın üzerine düşen kısmını CepBank ile arkadaşına gönderirsin, o da dilediği Paramatik’ten çeker.

CepBank, para göndermek dışında 8 farklı işlem ve bu marka şemsiyesi altında mobil ödeme, mobile kupon ve mobil pre-paid gibi birçok serviside içinde barındırıyor. Türkiye’de bankacılık pazarını, Dünyanın sayılı pazarları haline getiren bu servisi kullanarak işlerinizi daha hızlı ve kolay halletmeniz için Garanti Internet Şube’sinden hemen başvurabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER