Anderson’dan Masallar : Web Öldü, Ölümüne Internet !

Long Tail teorisinin bugün hayatımızda bu kadar derin olmasını sağlayan Wired baş editörü Chris Anderson gündemi değiştirecek bir başlık ile yine karşımızda. Herkesin geleceğin tek adresi olarak gördüğü web’in öldüğünü söyleyerek müthiş bir kapak hazırlayan Anderson, bu yazıyı yazmadan önce bu başlık ile ilgili blog’unda 20,000 kişinin görüşünü aldı. Ardından Michael Wolff ile bu makaleyi yazdılar.

Yazının detayını okuduğunuzda aslında başlığının provakatif olduğu açık, bahsedilenler gerçekten büyük bir değişimin haberini bugün veren türden. Anderson bu değişimi tipik bir gününü anlatarak açıklıyor: “Uyanır uyanmaz yanı başımızda duran Ipad’den maillerimize bakıyoruz, bir uygulama. Kahvaltı sırasında Facebook, Twitter ve NYTimes’da geziniyoruz, üç uygulama. Ofis yolunda, akıllı telefonumuzdan podcast dinliyoruz. Bir başka uygulama. İş yerinde, RSS okuyucularımıza düşen feedleri takip ediyoruz, Skype ve IM’leri kullanıyoruz. Daha çok uygulama. Günün sonunda, eve dönüp yemek yerken Pandora’dan sevdiğimiz müzikleri dinliyoruz, Xbox Live’ımızla oyun oynadıktan sonra, Netflix’in stream servisinden film izleyerek günü kapatıyoruz. Bütün günümüzü internette harcadık ama web’de değil!”

Michael Wolff konuyu aşağıdaki video’da detaylı anlatmaya çalışıyor ama değişimin içindeki kapitalleşme kısmı çok kısa tartışılıyor. Seyretmeye değer bir tartışma.

Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy

Yazıda geçmiş ve şu an ile ilgili güzel birkaç karşılaştırma var. Kişiler ve platformlar değişiyor ( hala değişmeyenler var…) ama kritik olan özellikle web’ten çıkıp insanları kendi platformlarına taşıyan uygulamalar reklam ve medya dünyasının da sahibi olmaya başlıyorlar. Bu değişim
,sadece ihtiyaç anında kurulan bir iletişim gibi gözüken tek taraflı web’ten, iletişimin rich-media kullanarak çok taraflı iletişime dönüşmesini sağlayan internet’in çok daha fazla büyümesini sağlıyor.

Internet veya web, insanlar ne kadar kolay ve özgür çok yönlü iletişime ulaşırlar ise orası tartışmasız daha çok yaşıyacak.Ölmek yada ölmemek; tüm mesele web’in geçireceği birçok evrime, yaratacağı yeni iş modellerine kendimizi hazırlamak !

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER