Bu Bir Lokasyon Hikayesi : FourSquare !

Yeni digital trendimiz FourSquare! Hic kullanmam, niye kullanayim ki diyen tum tanidiklarim, yukledikten sonra hemen bagimli hale geliyorlar. Hergun defalarca check-in olduklarini izliyorum.

Mobil uygulamalar icerisinde kullanim sikligi olarak facebook’u bile yerinden eden uygulamanin Turkiye’deki kullaci sayisinin 50.000’i gectigi, dunya uzerinde ise 5 milyona yaklastigi soyleniyor.

Peki bu siradan GPS vari lokasyon tabanli uygulama neden bu kadar basarili? Cevaplarini dusunurken gecen ayin Wired dergisinde okudugum bir yazi aklima geldi. Yazida kisaca;

1) Kullanicilar bulunduklari yerlerin gonullu temsicileri oluyor. Yeni dijital dunyanin bize sagladigi en onemli yenilik; fikrini paylasabilmek ve daha rahat bir sekilde temsilcisi olunan konu/kisi veya yer hakkinda guzel seyler soyleyebilmek. Bu zamana kadar facebook’ta olan kim ve nasil’a ek olarak lokasyonun da Foursqaure’de olmasi, kullanimin artmasina buyuk etken.

2) Bedge(rozet) toplama uygulamanin sik kullanilmasinda en onemli motivasyonlardan digeri. Belirli siklikta bir lokasyonda olarak veya belirli aralikla check in olarak bedge’lerin sayisini arttirmak cok akillica bir kurgu. Henuz Turkiye’de sadece All Sports Cafe’nin mayor’larina fayda sundugunu gordük, ama NewYork’ta bircok marka badge sahiplerine farkli avantajlar sunmaya basladi. Belkide bu tool kisa surede bankalarin ve merchant’larininda ilgisini ceker ve sadece operator-foursquare data paylasim business modeli olmaktan cikar.

3) Uygulamanin basarisini yaratan bir diger motivasyon ise insanlarin en temel tetikleyicisi olan rekabet. Kullanicilarin bir yaris icinde olmasalar da, daha fazla check-in ve puan kazanimina egilim gostermesi, ozellikle farmville ile baslayan ‘hyper-compotetive app’ yaratma cabasini ilk kez bir oyundan disari cikarmis oldu.

4) Normal bir gps uygulamasi bize sadece ‘ne’ ve ‘neredeyi’ (what &where) sunarken, yeni nesil uygulamalar isin icine sosyal parcayi yani ‘kim’i (who) sokarak farklilasmayi sagliyor. Bu farklilasmalar; geleneksel internet ve mobil uygulamalarini, yeni web ve mobil’e tasiyacak (next web & mobile) en onemli degisim olacak.

Cok kisa surede Foursquare üzerinden birçok kampanya kurgusu çıkacağı kesin. Biraz daha kişiselleştirilmiş ve farklı medyalarıda kullanadıran bir uygulama eminim çok daha ilgi çekici olacaktır. Örneğin; aynı yerde check-in olduğunuz bir arkadaşınıza özel bir görsel veya ses tonu göndermek gibi…

VH1 Foursquare Promo from Erica Gorochow on Vimeo.

Yurtdışında en çok konuşulan kurgulardan biri ünlü giyim markası Jimmy Choo’nun “CatchAChoo” yani “Choo’yu yakala” adındaki kampanyası idi. Kampanyanın kurgusu; Jimmy Choo’nun yeni spor ayakkabıları bir lokasyona check-in yapıyor. Bu lokasyonlar Londra’da popüler moda sokakları olarak belirleniyor. Bu ayakkabıları takip edip mekandan ayrılmadan önce yakalayanlar, onlarin sahibi oluyor.

Kampanyanın markaya olan geri dönüşünde;
1. Markaya ait bir ürün grubununun (ayakkabı) satışlarında %33 artış sağlandı
2. Markanın sosyal medyada prestiji arttı
3. Online ortamda Jimmy Choo hakkındaki olumlu görüşler %40 oranında arttı.
4. Her 17 kişiden biri Londra’da Jimmy Choo için koşturup ürün aradı, 4 hafta içinde 111 check-in gerçekleşti, 4.000 twit girildi; Facebook, Twitter ve Foursquare ile katılımcı sayısı 4.000′e ulaştı.
(via Misjournal)

Türkiye’de lokasyon tabanlı yerel uygulamalar(Gezenzi) oluşmaya devam ederken, markaların bu seçenekleri zamanında kullanabilmesi hepimizin isteği. Umarım kısa dönemde gps, operatör hücre bilgileri ve uygulamalar sağlıklı ve adil pazarlama imkanları sunabilecek altyapılara doğru geçebilir. Kullanıcının olduğu yer, gerçek ve doğru bir şekilde belirlenerek pazarlama yapmaya imkan sağlanabilir.

, , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER