Nakit Parayı Ortadan Kaldırmak !

Türkiye’nin ödeme sistemleri sektörünün lider ismi Garanti Bankası ile Türkiye’nin abonelerini en çok konuşturan operatörü Avea, Türkiye ve dünyada ilk kez, Yakın Alan İletişimi Teknolojisi’ni (NFC – Near Field Communication) tüm cep telefonlarında hayata geçiriyor! Yeni NFC teknolojili SIM kartlar, Temmuz ayında kullanıcılarla buluşacak.Garanti Bankası ve Avea, NFC teknolojisi çalışmasıyla, ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlatıyor.

Garanti Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin, Garanti Bankası olarak amaçlarının “nakdi ortadan kaldırmak” olduğunu, bunun için ödeme sistemlerinin hayatımızın içine daha fazla girmesini sağlayacak yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirdiklerini söyledi. Sezgin, “Avrupa’da bir ilk” olarak, 35 TL ve altı meblağlarda hızlı ödemeyi sağlayan Bonus Trink’e, Avea ile yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade etti. Mehmet Sezgin yaptığı açıklamada; “Artık müşterilerimiz cep telefonlarına, kredi ve ön ödemeli kartlarını veya ikisini birden yükleyebilecek.
Bu çalışma ise nitelikleri açısından mevcut pilot uygulamalardan çok daha gelişmiş bir içeriğe sahip. Müşterilerimize telefondan bağımsız sadece SIM kartlarını değiştirerek faydalanabileceği bir servis sunuyoruz. Yeni çalışmamız, alternatif bir NFC uygulaması olarak değil, NFC çalışmalarında gelinen ‘en son nokta’ olarak değerlendirilmelidir. Bu teknolojiyi, ‘dünyada ilk kez’ Türk tüketicilerinin kullanımına sunmaktan gururluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Garanti – Avea NFC from Deniz Güven on Vimeo.

Garanti Ödeme Sistemleri Ürün Yönetimi Birim Müdürü Yalın Özcan konu ile ilgili şunları söylüyor;

Garanti Ödeme Sistemleri olarak var olma amacımız olan “war against cash” için portfoyümüze sürekli yeni tool lar ekleyerek ilerliyoruz. Cash e karşı verilen bu mücadelenin nihai amacı 2023 yılında “nakitsiz bir Türkiye” yaratmak.

Tabi ki bu amaç doğrultusunda replace edilmesi gereken nakit içinde “bozuk para” da ciddi yer tutuyor. Avrupa da ilk olarak sunduğumuz temassız kartlarımıza yaklaşık 2 sene önce saat, anahtarlık ve sticker ları eklemiştik. Şu anda 1 milyon civarında temassız ödeme özelliğine sahip kart ve form factor ümüz bulunuyor.

Garanti Ödeme Sistemleri olarak her konuda olduğu gibi bu alanda da öncelikli olarak pazarı yaratmayı hedefledik. Şu anda artık Türkiye’de temassız ödeme pazarının oluşmaya başladığını görüyoruz. Artık pazarı büyütme zamanı. Bunun için de sadece kart tarafını değil, acceptance tarafını da ciddi şekilde destekliyoruz.

Temassız ödemenin en önemli bacağı olarak gördüğümüz NFC – Cep telefonu ile ödeme sistemini, insanları cep telefonu değiştirmek zorunda bırakmadan nasıl yaygınlaştırabileceğimizi uzun zamandır teknik olarak araştırıyorduk. Avea, Mastercard ve Gemalto ile birlikte geliştirdiğimiz bu yeni teknolojiyi Mayıs başında lanse ettik. Temmuz ayından itibaren de müşterilerimize ulaştırmaya başlayacağız. Bu çözümün içinde sadece ödeme değil, geçiş sistem entegrasyonları, kupon – ticket uygulamaları, bankamızın mobil şube ve cepbank uygulamaları gibi birçok katma değerli servis de yer alacak. Müşterilerimiz, cep telefonlarıyla ulaşım ve otopark ücretlerini ödeyebilecek, stadyumlara girebilecek, tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekler

Artık müşterilerimiz evlerinden sadece cep telefonlarını yanlarına alarak çıkacaklar. Tabi ki cüzdanı evde bırakırken ehliyetlerini unutmamalarını tavsiye ediyoruz, ta ki ehliyetlerini de uygulamamızın içine alana kadar.

Bu yeni ürün Temmuz ayı içersinde Avea bayilerinde hazır olacak ancak Bonus Trink’e hemen tıklayarak başvurabilirisiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER