Dijital Doğanlar !

Yeni jenerasyona son 2-3 yıldır çok farklı isimler koyulmaya başlandığını görüyoruz. Artık jenarasyonları anlatmak için birçok farklı harf kullanılmaya başlandı. Bense bu harflere takılmamaya karar verdim. Jenerasyon ve segmentleri tanımlamaya çalışmak yerine, 2 önemli kavramla ilgilenmeye başladım:

1) Digital Natives
2) Digital Immigrants

Aşağıdaki video bu iki kavramı gayet güzel anlatıyor.

Coburn: Digital natives from FreedomLab on Vimeo.

Yaşım gereği belki ikisinin tam ortasında kalmış durumdayım, ama buradan net olarak gördüğüm çok hızlı bir migration’ın içerisinde olduğumuz.

Digital natives and traditional media – Nishant Shah Inquilab from European Journalism Centre on Vimeo.

Wikipedia’ya baktığımda, bu 2 farklı, ama günden güne birbirlerine yaklaşan grup için yapılan tanım ise; “a digital native is a person for whom digital technologies already existed when they were born, and hence has grown up with digital technology such as computers, the Internet, mobile phones and MP3s. A digital immigrant is an individual who grew up without digital technology and adopted it later.”

Önümüzdeki dönemde, diijital doğanların ve dijitali kulllananların arasındaki boşluk hızla kapanacak, markaların bu gruplara daha yaratıcı ve tamamlayıcı servis modelleri geliştirmesi gerekecek. Dijital doğanları sadece harf ile başlayan jenarasyonlar olarak segmentlenmeye çalışmak veya digital immigrants’ları bilgisayar almış belli bir yaşın üzerindeki grup olarak tanımlamak, markaların yapacağı en büyük hatalardan biri olur. Değil internetin hızına, cep telefonundan yavaş bağlanıyorum diye bile dert yanan, evinde hiç tüplü TV olmamış, telefonunun bir kordunu olabileceği aklından bile geçmeyen ve walkman’den kaset ile müzik dinlemenin bir efsane olduğunun düşünen yeni toplumu sadece satın alma alışkanlıkları ile değil yeni kültürü ve ihtiyaçları ile yeniden tanımlamak en kritik nokta olacak.

, , , , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER