Google Vs Apple – Eric Schmidt’in Planları !

2000’li yıllar, 2 büyük şirketin birçok farklı alanda hem birbirileriyle hem de farklı sektörlerdeki savaşlarına sahne oluyor. Google; rakip olamayacağı hiçbirşeyin olmadığı zihniyeti ile hareket etmeye devam etti. Apple, çok iyi bir takipçiden daha çok, hem bu zihniyeti uygulayan hem de yeni dünyalar yaratan bir savaşçıya dönüştü.

Tüm bu savaşlar sürerken, Google CEO’su Eric Schmidt’in bir konuşmasını canlı dinleme fırsatı buldum. Bu konuşmanın malesef son ve en güzel kısmı olan soru-cevap kısmı bu video’lar içersinde yok. Schmidt soru-cevap kısmında o kadar rahat ve akıllı cevaplar ile gazetecileri cevapladı ki gerçekten görmeye değerdi. En önemli sorulardan biri; “Google operatör olacak mı?” idi. Schmidt belki biraz politik, belki de akıllıca bu soruya “böyle bir hedifimiz yok ama yapmak istersek, fark yaratan oluruz” diye cevap verdi. Sunumun 1. kısmında stratejisini paylaşırken, son kısımda ürün tanıtımı yaptı.

Google CEO – Eric Schmidt from Deniz Güven on Vimeo.

Özetle şunu söyleyebilirim ki; gerek konulara hakimiyeti, gerekse rahatlığı ile neden Google’ın CEO’sunun Eric Schmidt olduğunu gayet açık gösterdi. Bu arada, önemli bir diğer nokta ise defalarca davet edilmesine rağmen Steve Jobs’ın bu konferansa değil gelmek, Apple’ı tanıtacak 1 metrekare dahi yer açmayı istememesiydi.

Aşağıdaki resmi, bu aralar dış basında birçok gazatede ve dergide görmeye başladım. Bu resmi görünce aklıma 2 olasılık geliyor;

1) Apple’ın elması ağzını açmış ve Google’ı yemeye hazırlanıyor
2) Google çoktan Apple’ın elmasından bir parça koparmış ve geri kalanını yemeye hazırlanıyor

Schmidt ne derse desin, aşağıda sunumun son kısmında söyledikleri bence gazatecilerin bazı şeyleri tekrar tekrar sormasının sebebidir. Örneğin, Google Translator’ın sizin hangi dilde konuşursanız konuşun, telefonda anında farklı dilde konuşabilmenizi sağlayabilecek olması veya ses tanıma teknolojisi ve arka taraftaki cloud computing imkanları ile hayatı kolaylaştırabileceği gibi konulardan bahsettikçe, Google’ın aslında ses ve data taşıyıcıları için de çok büyük bir rakip olabileceğinin mesajlarını veriyordu.

Google CEO – Eric Schmidt 2 from Deniz Güven on Vimeo.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER