Steve Harikalar Diyarında !

Steve Jobs’ın hayatını anlatan kitabı okuduğumda aklıma ilk gelen soru, derleyen kişinin yazmamış olduğu daha kimbilir neler olduğu idi. Kitapta profesyoneller ve iş sahipleri için çok büyük dersler var. Kitabı uzun uzun yazmayacağım, onun yerine Steve Jobs’ı çok güzel özetleyen 15 özelliğini aşağıda paylaşıyorum.

Benim aldığım en büyük derslerden biri; teknoloji üretmek ve satmak yetmez. Dünyanın en büyük teknoloji inovasyonlarını yapabilirsiniz, ama şirketiniz her zaman en çok kullanılan ve tercih edilen olmaz. Bazen riskler almak gerekir, teknolojiyi kullandırmak için vaka’yı kendinizin yaratması gerekir. Aynı Steve Jobs’ın yaptığı gibi. Belki başta bu işe bilerek girmemiş olsa bile, Pixar’da yarattığı başarı ve çığır açan animasyonları sayesinde, 40tan fazla Oscar alan filmin tekonolojisi Pixar tarafından sağlandı. Tekonolojisinin kullanılabileceği yeni bir pazar ve yeni bir dünya yarattı.

Macintosh’un Unutulmayan İlk Reklamı !

Apple TV ads from wolkanca on Vimeo.

Apple’da yaptıkları gerek 1., gerekse 2. dönemde tartışılmaz ama teknoloji kullanımı için bir pazar yaratmak için, sadece mükemmel bir yönetici veya lider olmak yeterli değildir. Bu onun dehasının bir göstergesidir.

En son ipad’ten sonra birkez daha kendi farkını gösteren Jobs ile ilgili son olarak, malesef huzurlu geçirdiği tek bir dakikası bile olmadığını düşünüyorum. Tüm kitap boyunca hayatı birçok iniş-çıkış ve zorluklarla dolu ve bunları aşabilmek için çok fazla çaba ve zaman harcadığı açıkça ortada. Hayata bir daha gelse acaba biraz daha huzur ister miydi emin değilim ama, tarihte teknoloji algısını değiştiren en değerli insanlardan biri olduğunu kimse inkar edemez. 20 yıl önce yaptığı reklamlar bile bunun en büyük örneği, gözümün önünden hiç gitmeyen diğer 2 tanesini sizlerle paylaşıyorum. Farklı düşünmenin bu kadar güzel anlatıldığı filmleri bugün bile kolay kolay göremiyoruz malesef, iyi seyirler !

15 Things to Know About Steve Jobs
Via: Online Schools

Macintosh Office’in Devam Reklamı !

Apple TV ads from wolkanca on Vimeo.

Değişimin ilk Reklamlarından !

Apple TV ads from wolkanca on Vimeo.

, , , , , , , , , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER