Çocukluk Heyecanım Yeniden Başlıyor, 2010 Dünya Kupası !

Waka Waka from PopJoyMusic on Vimeo.

Çocukluğumda hatırladığım en büyük heyecanlardan biri Dünya Kupası’nın başlangıç zamanıydı. Bu hayatım boyunca seyrettiğim 8. Dünya Kupası olacak. Eskiden bu kadar dijital bir dünya olmadığı için yaptığımız en büyük hazırlaklardan biri Panini Dünya Kupası çıkartmalarını toplayıp yapıştırmaktı. Bu sayede tüm kadrolara hakim olabiliyorduk; ben her zaman öncelikle Arjantin’in çıkartmalarını topluyordum.

Bugüne geldiğimizde Dünya Kupası’nı nasıl takip ediyoruz diye düşündüğümde farklı bir dünyada yaşadığımızı net olarak görebiliyorum. 3D teknolojisi bugüne kadar sadece sinemada Avatar’ı seyrederken karşımıza çıkar diye düşünürken, 3D televizyonlar belki de bu kadar geniş kitleler ile ilk buluşmasını bu Dünya Kupası’nda yaşayacak.

Sanırım Dünya Kupası sırasında en büyük kazancı önce keyifli bir ay geçiren izleyiciler, sonrasında da ev sahibi olan ülke sağlıyor. Güney Afrika, bu açıdan hem kendi tanıtımını hem de kupanın tanıtımını en iyi yapanlardan. Kara Kıta’nın her renk insanı bunun için hem konvansiyonel hem de dijital sanatın her türlüsünü kulandılar. Bu kupaya özel yapılmış posterlerin her biri benim için çok önemli bir koleksiyonun parçaları.

Tabi ki unutulmaması gereken bir diğer taraf ise Sponsorlar! Kupanın ilgi çekici konularından biri sponsor olmamasına rağmen bu rüzgarı çok iyi kullanan markalardan biri olan Nike. Nike’ın reklam filmini son zamanlarda hepimiz mutlaka görmüşüzdür.

Nike World Cup “Write The Future” from Wieden+Kennedy Amsterdam on Vimeo.

Resmi sponsorlar arasında en başaralı bulduğum marka, Hyundai. Marka olarak Dünya Kupası’yla ilgili yaptıkları çalışmalar ve hazırladıkları mikro siteleriyle en çok öne çıkacak olan Hyundai gibi gözüküyor.

Bunun dışında bir diğer başarılı Sponsor ise Visa. Visa Match Planner çok başarılı bir uygulama olmuş.  Desteklediğiniz takımı yakından takip etmek istiyorsanız Facebook uygulamasını hemen kullanmanızı tavsiye ederim.

Sponsorların yaptıklarını bir tarafa bırakıp, “Ben bu kupayı nereden takip ederim?” diye düşünüyorsanız aşağıda bazı önerilerim var;

1) ntvspor.net : Beta’sını bu hafta gördüm ve herkese tavsiye ediyorum. Türkiye’de sadece Dünya Kupası’nı takip etmek için değil tüm spor olayları için çok iyi bir adres olacak gibi gözüküyor.

2) footbo.com : Bence futbol severlerin kendi paylaşımları ile çok daha başarılı olacak bir adres. Özellikle Dünya Kupası süresince takip edilmeye değer.

3) Ntvspor.net’in Fantezi Futbol Oyunu : Oyun tamamen Dünya Kupası’na uyarlanmış ve Dünya Kupası’nda yaşanan gelişmelerinden etkilenerek oynayabileceğiniz, oynarken son gelişmeleri takip edebileceğiniz bir adres. Ayrıca kazanana araba veriyorlar.

4) World Cup Count Down : Çok başarışı bir iPhone uygulaması. Özellikle içerkteki görsel zenginlik takip edilmesini çok daha keyifli hale getiriyor.

5) ESPN 2010 Fifa World Cup : ESPN’den müthiş bir içerik ve görsel şölen sunan bir iPhone uygulaması.

6) AP 2010 World Cup Coverage : 200 haber muhabirinin Güney Afrika’nın her şehrinden bildirdiği haber ve resimleri takip edebileceğiniz bir iPhone uygulaması.  Uygulama en çok önerilenler arasında.

Son olarak Dünya Kupası’nın bir diğer önemli konusu maskotlar olmuştur hep! Bu seferki maskotumuzun ismi; Zakumi! Zakumi iki ayrı kelimeden oluşuyor: ZA ve Kumi. ZA Güney Afrika için kullanılan uluslararası kısaltma. Kumi ise “10” numara anlamına geliyor. Umarım Zakumi kupadaki tüm takımlara şans getirir; ama benim favorim her zamanki gibi Arjantin olacak.

Herkese keyifli seyirler dilerim…

, , ,

2010 yılında finans sektörü ve dijital dünyadaki gelişmelerle ilgili haberleri ve fikirlerini paylaşmak üzere dijitalce.com’u hayata geçiren Deniz Güven’in Finans sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Deniz, Garanti Bankası’nda dijital kanalların yönetimi, tasarımı ve iş geliştirmesi, ayrıca dijital iletişim, pazarlama ve satış fonskiyonlarından sorumlu olan Şubesiz Bankacılık’ın Birim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

DİJİTALCE KATEGORİLER